To ich pierwszy ważny egzamin. Ósmoklasiści rozpoczęli testy

Data publikacji: 25.05.2021 09:50
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19

25.05.2021 Kielce. Egzamin ósmoklasisty. SP 19
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 10 tys. ósmoklasistów z województwa świętokrzyskiego przystąpiło dziś do pierwszego z trzech egzaminów na zakończenie szkoły podstawowej. Punktualnie o godzinie dziewiątej rozpoczęli rozwiązywanie arkusza z języka polskiego. Mają na to 120 minut.

W Szkole Podstawowej nr 19 w Kielcach do egzaminu przystąpiło dziś 54 uczniów. Zdecydowana większość ósmoklasistów czuła się dobrze przygotowana. Wśród lektur, których się spodziewali najczęściej wymieniane były „Balladyna”, „Kamienie na Szaniec” i „Pan Tadeusz”. Ten ostatni tytuł budził mieszane uczucia. Część młodych ludzi miała nadzieję, że będzie, inni wręcz przeciwnie.

- To długa lektura i trudna - tłumaczyła jedna z uczennic.

Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy na koniec szkoły podstawowej, jednak nawet jeżeli się nic nie napisze, to i tak zostanie zaliczony. Dorota Mętrak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 19 w Kielcach mówi, że mimo tego zdecydowana większość młodych ludzi chce zdać go jak najlepiej.

- Zawsze znajdą się osoby, dla których wszelkie egzaminy są, delikatnie mówiąc niepotrzebne. Jednak większość uczniów podchodzi do tego z powagą, bo mimo że egzaminu nie można nie zdać, to jego wynik wpływa na wybór szkoły średniej - twierdzi Dorota Mętrak.

Ze względów bezpieczeństwa egzaminy odbywają się dziś z zachowaniem obostrzeń sanitarnych. W kieleckiej „Dziewiętnastce” ósmoklasiści zdawali język polski w dziewięciu salach. Wszystko po to, żeby zachować dystans społeczny. Uczniowie wchodzili do sal w maseczkach, musieli też zdezynfekować ręce.

Po godzinie 13.00 na stronie radio.kielce.pl opublikujemy arkusze i rozwiązania dzisiejszego egzaminu.

Reklama