To już ostatni krok do budowy GUM w Kielcach [WIDEO]

Data publikacji: 15.12.2020 15:50
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.12.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): prof. Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, prof. Jacek Semaniak - prezes Głównego Urzędu Miar

15.12.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): prof. Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, prof. Jacek Semaniak - prezes Głównego Urzędu Miar
Fot. Łukasz Zarzycki / Urząd Miasta Kielce

Władze Kielc ostatecznie przekazały grunty niezbędne do budowy kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Podpisanie aktów notarialnych w sprawie darowizny oraz zamiany udziałów w nieruchomościach, to już ostatni krok do budowy kampusu. Ta rozpocznie się w styczniu.

15.12.2020. Kielce. Na zdjęciu (od lewej): prof. Zbigniew Koruba - rektor Politechniki Świętokrzyskiej, Bogdan Wenta - prezydent Kielc, prof. Jacek Semaniak - prezes Głównego Urzędu MiarFot. Łukasz Zarzycki / Urząd Miasta Kielce

Zdaniem prezydenta Kielc Bogdana Wenty, realizacja świętokrzyskiego kampusu laboratoriów Głównego Urzędu Miar otwiera nowy rozdział w historii gospodarczej i naukowej miasta.

- Tak duża inwestycja centralna nie miała miejsca w naszym mieście. To inwestycja w przyszłość Kielc. Główny Urząd Miar gwarantuje dostęp do najwyższych technologii naukowych, na światowym poziomie. liczymy na to, że ta instytucja będzie dodatkowym impulsem do rozwoju Kielc – dodaje.

Profesor Jacek Semaniak, prezes GUM podkreśla, że umowa stanowi punkt wyjścia do rozpoczęcia inwestycji i symbolicznego wbicia łopaty, pod budowę kampusu.

- Do końca tego roku, zostanie podpisana umowa na realizację inwestycji z firmą Anna-Bud, która jest głównym wykonawcą. Natomiast pierwsze prace rozpoczną się z końcem stycznia. W pierwszym etapie inwestycji powstanie siedem budynków o łącznej powierzchni 14 tys. metrów kwadratowych. Równolegle będziemy prowadzić postępowania przetargowe na zakup aparatury.

Co najważniejsze, także w pierwszym półroczu 2021 rozpoczniemy nabór kadry, która będzie zatrudniona w laboratoriach. Te nabory w znacznej mierze będą odnosić się do absolwentów świętokrzyskich uczelni, zarówno Politechniki jak i Uniwersytetu Jana Kochanowskiego - dodaje.

Zdaniem profesora Zbigniewa Koruby, rektora Politechniki Świętokrzyskiej, kielecki kampus laboratoryjny będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu ośrodków w Europie. - Jako Politechnika Świętokrzyska, a także Uniwersytet Jana Kochanowskiego będziemy ze sobą współpracować, tworząc nowe obszary badań, nie związane tylko i wyłącznie z metrologią. Dzięki GUM będziemy mogli tworzyć dla młodych ludzi atrakcyjne i nowoczesne kierunki kształcenia. Mam także nadzieję, że w niedługim czasie absolwenci obydwu kieleckich uczelni będą zasilać kadry świętokrzyskiego kampusu laboratoryjnego - dodaje.

Budowa kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar ma zakończyć się w 2023 roku, koszt inwestycji to około 189 mln zł.

Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacjaFot. Biuro projektowe BDM Architekci

Reklama