To prawdziwa gratka dla pasjonatów jazdy rowerowej

Data publikacji: 14.09.2020 10:05
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.04.2020. Świętokrzyski Park Narodowy. Budowa ścieżki rowerowej Święta Katarzyna - Podgórze

30.04.2020. Świętokrzyski Park Narodowy. Budowa ścieżki rowerowej Święta Katarzyna - Podgórze
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Dobiega końca budowa kolejnej ścieżki rowerowej, która powstaje w Świętej Katarzynie. Trasa wiedzie obok drogi wojewódzkiej nr 752 z Krajna przez Świętą Katarzynę aż do kolejnej ścieżki rowerowej, która biegnie przez Świętokrzyski Park Narodowy w stronę Podgórza. W sumie nowy odcinek ma 4 kilometry.

Jak mówi burmistrz Bodzentyna Dariusz Skiba, cała inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju gminy, opartą na turystyce.

Podczas wykonywania prac budowlanych najbardziej czasochłonny okazał się odcinek przebiegający przez las w Świętej Katarzynie, który ze względu na skomplikowane ukształtowanie terenu i lokalizację wymagał osuszenia i ponownego utwardzenia. W niektórych miejscach konieczna była również wymiana gruntu na głębokości dochodzącej nawet do półtora metra.

Przy trasie powstaje również miejsce wypoczynkowe. W Świętej Katarzynie na parkingu w pobliżu klasztoru wybudowany został budynek, w którym są toalety i punkt informacji turystycznej. W pobliżu zostanie wybudowana wiata, gdzie będzie można odpocząć. Zostaną tu umieszczone ławki, stół oraz stojaki na rowery. Wzdłuż ścieżki zamontowane zostały barierki zabezpieczające.   Niebawem wzdłuż trasy zostaną umieszczone tablice informacyjne na temat gatunków roślin, zwierząt, czy siedlisk przyrodniczych objętych ochroną na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego.

Zakończenie prac planowane jest na połowę października. Obok miejsca postojowego powstaje także parking na 60 samochodów i boisko sportowe, jednak te inwestycje są prowadzone z własnych środków gminy.

Reklama