Tomasz Staniek: uratowanie opatowskiego szpitala to duży sukces

Data publikacji: 13.10.2021 08:25 / Data aktualizacji: 13.10.2021 10:22
Autor: Radosław Podsiadły / Kategoria: Wiadomości z regionu
Tomasz Staniek, starosta opatowski

Tomasz Staniek, starosta opatowski
Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Gościem Rozmowy Dnia był starosta opatowski Tomasz Staniek. Rozmawialiśmy m.in. o aktualnej sytuacji w tamtejszym szpitalu i planach zagospodarowania terenu po cukrowni we Włostowie.

- To było wielkie wyzwanie, ale przez ostatnie trzy lata udało się wyprowadzić opatowski szpital na prostą - mówi starosta opatowski Tomasz Staniek.

Podkreśla, że lecznica była dzierżawiona przez osiem lat i chyliła się ku upadkowi. Trzeba było doposażyć placówkę w sprzęt, kadrę i nadać nowe kierunki rozwoju.

- To duży sukces, że szpital funkcjonuje, zostali zatrudnieni nowi specjaliści, rozwijamy nowe kierunki, przede wszystkim opiekę nad osobami starszymi, ZOL, dzienny dom opieki medycznej, hospicjum, a także poradnie specjalistyczne. Przez 2,5 roku zainwestowaliśmy 25 mln zł z pieniędzy powiatu, budżetu państwa i Unii Europejskiej - wymienia starosta.

Tomasz Staniek przypomniał, że opatowski szpital w szczycie poprzedniej fali pandemii był przeznaczony do leczenia pacjentów z koronawirusem. W podziękowaniu, lecznica dzięki zaangażowaniu świętokrzyskich parlamentarzystów i wojewody, otrzymała od premiera nowoczesny tomograf komputerowy. O poprawie jakości działania szpitala św. Leona świadczą też liczby z porodówki. 

- Przez ostatnie 2,5 roku odnotowaliśmy prawie 300 proc. więcej porodów, natomiast liczba zabiegów ginekologicznych wzrosła o ok 400 proc. Pozyskaliśmy nowych, dobrych lekarzy. Do tego stworzyliśmy warunki iście hotelowe: jedno, dwuosobowe pokoje, z łazienkami. Do tego nowoczesne sale porodowe: sale leśna i w stylu morskim, z wanną - wymienia starosta. 

Przy szpitalu św. Leona powstało także hospicjum. To pierwsza taka placówka w Opatowie. 

- To hospicjum dla 10 pacjentów. Wyremontowaliśmy część starego szpitala, są tam warunki zbliżone do domowych. Przebywają tam osoby terminalnie chore, z nowotworami, wymagające opieki, którą nie zawsze najbliżsi są w stanie zapewnić. Wszystkie sale wyglądają jak pokoje. To godne miejsce dla pacjentów wymagających paliatywnej opieki - zaznacza starosta. 

Starostwo opatowskie planuje także wesprzeć rolników, którzy stanowią większość mieszkańców powiatu. W tym celu na ośmiu hektarach odzyskanego terenu po byłej cukrowni we Włostowie samorząd zamierza stworzyć Świętokrzyskie Centrum Przedsiębiorczości Rolnej.

- Pierwszy element, o finansowanie którego już wnioskowaliśmy, to budowa dwóch hal na inkubator przemysłowy. Halę będą mogli tam wynająć przedsiębiorcy prowadzący biznes w różnych kierunkach, nie tylko rolniczych. Kolejne przedsięwzięcia to manufaktura spożywcza i agro fresh park, czyli centrum logistyczne dystrybucji produktów rolniczych do sieci handlowych i innych odbiorców - zapowiada. 

Starosta Tomasz Staniek podkreśla, że rolnicy mają mieć wpływ na kształt i funkcjonowanie Świętokrzyskiego Centrum Przedsiębiorczości Rolnej. Najbliższe konsultacje społeczne w tym temacie odbędą się 20 października w siedzibie starostwa.

Tagi do tego wpisu
Reklama