Trasa S74 Kielce - Mniów. Jest problem z przetargiem

Data publikacji: 27.07.2021 11:13
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Trasa S74. Węzeł Kielce Zachód

Trasa S74. Węzeł Kielce Zachód
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wszystko wskazuje na to, że przetarg na zaprojektowanie i budowę 16-kilometrowego odcinka trasy S74 z Kielc do Mniowa zostanie rozstrzygnięty później niż zakładała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Firma Mota-Engil złożyła bowiem odwołanie dotyczące przetargu.

Jak informowaliśmy, przetarg - w systemie „Projektuj-buduj” - ogłoszono 28 czerwca. Wkrótce potem, bo 7 lipca, firma Mota-Engil złożyła odwołanie, które dotyczy materiałów przetargowych opublikowanych przy ogłoszeniu postępowania na zaprojektowanie i wybudowanie odcinka drogi ekspresowej S74 Przełom/Mniów - węzeł Kielce Zachód.

- Odwołujący zażądał przesunięcia czasu na wykonanie projektu i złożenie wniosku o zezwolenie na realizacje inwestycji drogowej z 10 do 20 miesięcy, a tym samym wydłużenie maksymalnego terminu realizacji inwestycji z 39 do 49 miesięcy od daty zawarcia umowy, czyli o 10 miesięcy - informuje Małgorzata Pawelec-Buras, rzecznik kieleckiego oddziału GDDKiA. - W naszej ocenie, możliwe jest opracowanie dokumentacji projektowej zgodnej z ostateczną decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach i złożenie wniosku o uzyskanie zezwolenia na realizację inwestycji drogowej w standardowym czasie 10 miesięcy, stosowanym dla podobnych realizowanych przez GDDKiA kontraktów - dodaje Małgorzata Pawelec.

Wnioskiem firmy Mota-Engil zajmie się teraz Krajowa Izba Odwoławcza. To w praktyce oznacza, że rozstrzygnięcie przetargu na zaprojektowanie i budowę 16-kilometrowego odcinka trasy S74 z Kielc do Mniowa zapewne się opóźni. To tym bardziej prawdopodobne, bo - jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Kielce - firmy zainteresowane budową 16-kilometrowego odcinka „ekspresówki” mają do drogowców wiele pytań związanych z przetargiem. GDDKiA zapewne będzie więc zmuszona do zmiany terminu otwarcia ofert w przetargu. Tymczasem termin składania ofert wyznaczono na najbliższy piątek, 30 lipca.

Jak informowaliśmy, inwestycja zakłada budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej S74 o łącznej długości ponad 16 km. Trasa S74 ma przebiegać przez Mniów, Miedzianą Górę i Strawczyn. Droga będzie rozpoczynała się w miejscowości Przełom i będzie przebiegała istniejącym śladem drogi krajowej nr 74, następnie „odbije” w kierunku południowo-zachodnim i po nowym śladzie będzie biegła do węzła Kielce Zachód wybudowanego w ramach obwodnicy Kielc. GDDKiA zakłada, że nowy odcinek trasy S74 będzie gotowy w ciągu trzech lat od podpisania umowy z wykonawcą.

TRASA S74. ODCINEK PRZEŁOM/MNIÓW - KIELCE. KALENDARIUM

  • 19 września 2012 r. - złożenie wniosku o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach
  • 28 czerwca 2018 r. - wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach 
  • 15 października 2018 r. - ogłoszenie przetargu na wykonanie koncepcji programowej
  • 27 lutego 2019 r. - podpisanie umowy na opracowanie koncepcji programowej  
  • 23 czerwca 2021 r. - przesłanie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej ogłoszenia o przetargu na realizację w systemie „Projektuj i buduj”
  • 28 czerwca 2021 r. - ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji
adv adv
Wiadomości
Reklama