Trudny rok nie przeszkodził. Dzięki kweście odnowiono 20 zabytkowych nagrobków

Data publikacji: 24.10.2021 10:00
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach przez ostatni rok odrestaurowało 20 pomników na kieleckich cmentarzach. Było to możliwe dzięki datkom z ubiegłorocznej kwesty i wsparciu Urzędu Miasta Kielce.

Stanisław Szrek, prezes Stowarzyszenia Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach mówi, że z uwagi na ograniczenia epidemiczne, rok temu ratowanie zabytków można było wspierać dokonując przelewów, ale w tym roku nastąpi powrót do tradycyjnej zbiórki. Będą jednak zmiany.

- W kweście nie będą brać udziału uczniowie, ponieważ nie chcemy ich narażać. Dodatkowo będziemy dzwonić do znajomych i rozsyłać im nasz numer konta. Apelujemy również do dorosłych osób z Kielc, by nie tylko wrzucali pieniądze do skrzynek, ale również przyszli do I Liceum Ogólnokształcącego w Kielcach, wzięli puszkę i sami kwestowali - informuje prezes.

Przez ostatni rok zebrano zdalnie ponad 6 tys. zł, a 51 tys. zł dołożyło Miasto Kielce. Pieniądze umożliwiły renowację dwudziestu pomników.

- Odrestaurowaliśmy 10 pomników kamiennych i zamontowaliśmy 10 klap żeliwnych przy pomnikach ziemnych. Przeprowadziliśmy tam również prace konserwatorskie, które odebraliśmy w ubiegłym tygodniu od wykonawcy. Natomiast przez 29 lat liczba odnowionych pomników sięga 450 - zaznacza Stanisław Szrek.

W tym roku podczas nadchodzącej uroczystości Wszystkich Świętych odbędzie się 29. edycja kwesty w Kielcach. Stanisław Szrek dodaje, że tym razem stowarzyszenie szczególnie prosi o pomoc finansową w odrestaurowaniu grobu Zimnickich, właścicieli Gazety Kieleckiej. Koszt remontu pomnika, który wykonany jest z wapienia pińczowskiego, sięga ponad 10 tys. zł.

Kwesta odbędzie się w 31 października oraz 1 listopada.

Reklama