Trwa weekend z profilaktyką onkologiczną

Data publikacji: 18.09.2021 08:37
Autor: Iwona Murawska , Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Paulina Michta / Radio Kielce

Świętokrzyskie Centrum Onkologii organizuje dziś Białą Sobotę. Osoby, które ze względów bezpieczeństwa epidemicznego, zapisały się wcześniej telefonicznie, będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań. Akcja, zorganizowana w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, rozpocznie się o godz. 9.00 i potrwa do godz. 14.00.

Będzie można skorzystać z analizy składu ciała, zmierzyć ciśnienie tętnicze, porozmawiać z dietetykiem oraz nauczyć się samobadania piersi.

Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO informuje, że chętni będą mogli skorzystać m.in. z badania pozwalającego obejrzeć drogi oddechowe. Dodaje, że to propozycja szczególnie dla osób palących papierosy i nadużywających alkoholu, ale także tych, u których utrzymuje się powyżej trzech tygodni chrypka, ból gardła, pieczenie języka, owrzodzenie w jamie ustnej, niedrożność nosa, czy krwawienie z jednej dziurki nosa. Chętni będą mogli również skorzystać z bezpłatnej tomografii komputerowej płuc. W przypadku wyczerpania miejsc na wykonanie tych badań w sobotę, szpital umówi pacjenta na inny termin. Natomiast panie będą mogły skorzystać z bezpłatnej mammografii i cytologii. 

To niejedyna propozycja Świętokrzyskiego Centrum Onkologii na ten weekend. Dziś specjaliści będą czekać na chętnych także w Kieleckim Centrum Kultury. W godzinach od 11.00 do 13.00 odbędzie się spotkanie w ramach promocji zdrowia - Świętokrzyski Klub Amazonki. Dostępne będą bezpłatnie: badanie piersi przez lekarza onkologa, pomiary ciśnienia tętniczego krwi, pomiar poziomu cukru we krwi oraz rozmowy z Amazonkami. Natomiast w cytobusie będzie można wykonać cytologię. 

Podobna oferta na osoby, które chcą zadbać o swoje zdrowie będzie czekać jutro w Muzeum Wsi Kieleckiej. Stoisko Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie dostępne podczas XVI Jarmarku Agroturystycznego oraz Smaków Jesieni od godz. 11.00 do 18.00. Będą m.in.: pomiary ciśnienia tętniczego krwi, analiza składu ciała, konsultacje dietetyka, nauka samobadania piersi, a w cytobusie panie w wieku od 25 do 59 roku życia będą mogły bezpłatnie wykonać cytologię.

Reklama