Trwają badania przesiewowe. Sprawdź termin i miejsce [RAPORT]

Data publikacji: 12.01.2021 13:09
Autor: Grażyna Szlęzak , Ewa Pociejowska-Gawęda , Daniel Lenart , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda-Kruk , Dionizy Krawczyński / Kategoria: Zdrowie
12.01.2021 Kielce. Pobieranie wymazów od pracowników oświaty na terenie szpitala tymczasowego

12.01.2021 Kielce. Pobieranie wymazów od pracowników oświaty na terenie szpitala tymczasowego
Fot. ppor. OT Daniel Woś / ŚBOT

W całym województwie trwa od wczoraj akcja pobierania wymazów do testu przesiewowego na obecność koronawirusa w związku z zaplanowanym przez rząd wznowieniem stacjonarnej nauki dla klas I-III.

- Na potrzeby tej akcji oddaliśmy 10 zespołów pobierających wymazy, które przez kolejnych pięć dni będą odwiedzały poszczególne powiaty – mówi ppor. Daniel Woś, rzecznik prasowy Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

- Zgodnie z planami przekazanymi nam przez sanepid jesteśmy gotowi pobrać 6 tys. wymazów – dodaje.

POWIAT KIELECKI

W Kielcach od chętnych nauczycieli pobierane są wymazy przede wszystkim w tymczasowym szpitalu na terenie Targów Kielce. Według harmonogramu, dziennie badanych tam będzie 200 osób.

Jarosław Ciura, Wojewódzki Inspektor Sanitarno-Epidemiologiczny mówi, że w naszym województwie przetestowana zostanie bardzo duża grupa nauczycieli. Jest ich ponad 6 tysięcy.

- Zorganizowaliśmy w każdym powiecie po dwa lub trzy punkty wymazowe, które są obsługiwane przez Wojska Obrony Terytorialnej. Inaczej jest w największym powiecie, czyli kieleckim, gdzie takich punktów jest sześć. Logistycznie rozplanowaliśmy to bardzo dobrze - twierdzi Jarosław Ciura.

Wymazy pobrane od nauczycieli i pracowników szkoły trafiają do kilku laboratoriów, gdzie poddawane są analizie. Najwięcej badań wykonuje Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu.

Marcin Zawierucha, dyrektor placówki mówi, że centrum ma bardzo duże możliwości ilościowe jeżeli chodzi o testy.

- Z tej puli ponad 6 tysięcy jest w stanie przebadać około 4 tysięcy osób, czyli 750 do 800 nauczycieli na dobę. Wydajemy wyniki w ciągu 24 godzin - zapewnia Marcin Zawierucha.

Jak dodaje dyrektor, po pierwszym dniu badań liczba wyników negatywnych jest tak duża, że jeżeli taka sytuacja się utrzyma to rodzice nie powinni mieć żadnych obaw związanych z powrotem dzieci do szkół.

Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty mówi, że z danych, które uzyskali jego pracownicy ze szkół wynika, że w naszym regionie do badań przystąpi 70 procent nauczycieli.

POWIAT BUSKI

Jak informuje Krzysztof Socha, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Busku-Zdroju, łącznie wymazom zostanie poddanych ponad 700 osób.

- W czwartek wymazy będą pobierane w powiecie buskim gdzie będą uruchomione trzy punkty wymazowe. Dyrektorzy szkół oraz nauczyciele są informowani, gdzie się mają udać - dodaje dyrektor Socha.

Punkty zlokalizowane są w Szkole Podstawowej nr 3 w Busku, w Szkole Podstawowej w Gnojnie oraz w Szkole Podstawowej w Wiślicy.

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

Ponad 95 proc. nauczycieli  klas I-III z miasta i gminy Jędrzejów wyraziło chęć przetestowania się na obecność koronawirusa. Jak mówi Ewa Fortunka z Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie w sumie na badania zgłosiło się 61 nauczycieli. Testy zaplanowane są na piątek, 15 stycznia, w Szkole Podstawowej Nr 4 w Jędrzejowie.  

POWIAT KAZIMIERSKI

W tym powiecie wymazy będą pobierane w czwartek. Punkty zlokalizowane są w Szkole Podstawowej nr 3 w Kazimierzy Wielkiej oraz w Zespole Placówek Szkolno-Wychowawczo Rewalidacyjnych w Cudzynowicach. W każdym punkcie przebadanych zostanie ponad 100 osób, które zdecydowały się na nieobowiązkowe wymazy.

Badania w wyznaczonych punktach będą się rozpoczynały około godziny 10.00.

POWIAT KONECKI

W tym powiecie badanie jeszcze nie zostały przeprowadzone, ale informacje o terminie pobierania wymazów będzie znana dziś po południu.

POWIAT OPATOWSKI

Na terenie tego powiatu badania przesiewowe rozpoczną się dopiero jutro. Chęć wykonania testów zgłosiło 346 osób. W całym powiecie wyznaczono trzy punkty: w Opatowie, Ożarowie i Baćkowicach.

POWIAT OSTROWIECKI

Badania przesiewowe dotyczące zakażenia koronawirusem  w powiecie ostrowieckim rozpoczęto i zakończono w poniedziałek. Wymazy były pobierane w trzech placówkach, dwóch na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego, jednej na terenie gminy Bodzechów, w szkole w Szewnie.

Jak informuje Wioletta Adamczyk-Nowak, dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ostrowcu Świętokrzyskim, wymazy pobrano od 408 osób, choć zadeklarowanych było 625 osób.  Na każda placówkę przypadało  ok. 200 osób, więc zdarzały się pewne błędy. Jej zdaniem akcja, mimo problemów, została opanowana i przeprowadzona zgodnie z zasadami.

Jak wczoraj informowało Radio Kielce, część nauczycieli z gmin powiatu ostrowieckiego zrezygnowało z badania w szkole w Szewnie.

Powodem była prawdopodobnie zła organizacja pracy punktu wymazowego, który zaczął przyjmować nauczycieli z opóźnieniem. Do tego czasu pedagodzy stali przed szkołą na mrozie. Dodatkowo wiele osób musiałoby czekać na swoją kolej do popołudnia. Wioletta Adamczyk-Nowak uważa, że nauczyciele przyszli wcześniej niż rozpoczęcie badania, ale zapewnia, że jest jeszcze możliwość pobrania wymazów.

Jeżeli ktoś zrezygnował wczoraj, ale zdecyduje się na to badanie, to jest taka możliwość do końca tygodnia. Trzeba to ustalić w dyrektorami szkoły informuje Wioletta Adamczyk-Nowak.

Do sanepidu powoli spływają wyniki poniedziałkowych wymazów, jest ich już 390. Do jutra powinno być wiadomo jak przedstawia się sytuacja zdrowotna nauczycieli oraz pracowników administracji przed rozpoczęciem drugiego semestru nauki.

POWIAT SANDOMIERSKI

106 nauczycieli klas I-III testowanych jest dziś w Sandomierzu na obecność koronawirusa.  Wymazy pobierane są w siedzibie Szkoły Podstawowej nr 4 przy ulicy Mickiewicza.

Jak informuje Tamara Socha dyrektor Centrum Usług Wspólnych, testom poddani są także pracownicy administracyjni szkół oraz inni pracujący w obsłudze czyli w sumie 155 osób. W szkole zorganizowano dwa stanowiska pobierania wymazów, przy każdym pracuje po dwóch żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest dużo osób, którzy stoją w kolejce. Testowanie potrwa do momentu, gdy wszyscy zostaną obsłużeni.

POWIAT SKARŻYSKI

W powiecie skarżyskim wymazy były pobrane wczoraj. Do badania zgłosiło się 204 osoby, ale 18 nie stawiło się na pobranie próbek. Wymazy były pobierane w Zespole Szkół Publicznych nr 13, w Zespole Placówek Resocjalizacyjno-Wychowawczych i w Szkole Podstawowej w Bliżynie.

POWIAT STARACHOWICKI

502 osoby z powiatu starachowickiego zgłosiło się na badania na obecność koronawirusa. Wymazy są pobierane dziś i jutro. Na 38 szkół powiatu, trzy przesłały informację, że nie biorą udziału w badaniu.

Jak informuje dyrektor starachowickiego Sanepidu Ewa Dróżdż wyznaczono trzy punkty w których prowadzone są badania. W Mircu badani są nauczyciele z gminy Mirzec i Wąchock, w Pawłowie z gmin Pawłów i Brody, a w Szkole Podstawowej nr 13 pracownicy szkół z terenu Starachowic.

- Badanie jest dobrowolne, wiele osób też przechorowało już COVID-19, więc nie ma potrzeby wykonywania badania, a na terenie powiatu było dość dużo przypadków koronawirusa - dodaje dyrektor.

POWIAT STASZOWSKI

Ponad 220 nauczycieli z miasta i gminy Staszów  poddanych zostanie  testom na obecność koronawirusa.

Jak informuje burmistrz Leszek Kopeć wymazy pobierane będą jutro od godziny 10.00 w dwóch miejscach w Staszowie tj. w Szkole Podstawowej nr 1 i 2. Zaangażowani w to będą żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz pracownicy sanepidu.

W tych miejscach prowadzone będą także testy dla nauczycieli z gminy Bogoria.

POWIAT PIŃCZOWSKI

Badania zostaną przeprowadzone w piątek. Punkty pobrań zlokalizowano w Szkole Podstawowej nr 1 oraz w budynku Szkoły Podstawowej w Działoszycach.

POWIAT WŁOSZCZOWSKI

Pobieranie wymazów od nauczycieli planowane jest na najbliższy piątek 15 stycznia.

- Z miasta i gminy Włoszczowa na testy zapisało się  około  90 proc. nauczycieli - mówi Iwona Boratyn, rzecznik prasowy Urzędu Gminy Włoszczowa. Jak dodaje przebadane zostaną 64 osoby, są to nauczyciele i pracownicy obsługi.

Badania we Włoszczowie będą się odbyć się w hali Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Wiśniowej.

Reklama