Trzeci dzień festiwalu w Busku z zagraniczną gwiazdą i muzycznymi żartami [PROGRAM]

Data publikacji: 14.09.2020 10:29 / Data aktualizacji: 14.09.2020 21:59
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
13.09.2020. Wiślica. XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu: zespół Affabre Concinui podczas koncertu w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy

13.09.2020. Wiślica. XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzycznego imienia Krystyny Jamroz w Busku-Zdroju. Na zdjęciu: zespół Affabre Concinui podczas koncertu w Bazylice Kolegiackiej w Wiślicy
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

W Busku-Zdroju trwa XXVI Międzynarodowy Festiwal Muzyczny imienia Krystyny Jamroz. Dziś gwiazda festiwalu - pianista Dmitr Shishkin zagrał w Buskim Samorządowym Centrum Kultury. Festiwalowa muzyka rozbrzmiewała także w Skalbmierzu i Kielcach.

Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu przyznaje, że według pierwotnego planu miał wystąpić pianista Evgeni Bozhanov, ale plany pokrzyżowała choroba artysty.

- Chorego Bozhanowa zastąpił jeszcze ciekawszy pianista, z jeszcze ciekawszym programem dla publiczności, bo wykonał wszystkie ballady Chopina, muzykę Medtnera, no i VII Sonatę Siergieja Prokofieva. To jest taka bomba energetyczna, po której na pewno się nie zasypia - wyjaśnia.

Dmitry Shishkin obecnie mieszka w Szwajcarii. Urodził się w 1992 roku w Czelebańsku. Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka, nauczycielka i pianistka. Już jako niespełna dwulatek potrafił wykonać drobne utwory, w wieku trzech lat dał swój pierwszy koncert, a z orkiestrą wystąpił trzy lata później. Po pięciu latach wstąpił do prestiżowej moskiewskiej Szkoły im. Gniesinych i rozpoczął naukę pod kierunkiem Mikhaila Khokhlova. Jest laureatem VI nagrody na XVII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2015). Z sukcesem komponuje.

Pianista najpierw, o godzinie 16.30 spotkał się ze słuchaczami w Kawiarence Festiwalowej, w Hotelu Bristol Art & Medical Spa w Busku Zdroju, a o godzinie 20.00 odbył się jego recital fortepianowy.

Gospodarzem wieczoru był Jan Popis, muzykolog, krytyk muzyczny, popularyzator muzyki, przez 33 lata pracował w Polskim Radiu, wieloletni komentator Konkursów Chopinowskich.

Koncert Dmitra Shishkina będzie można usłyszeć na antenie Polskiego Radia Kielce, w dwóch częściach. Retransmisja pierwszej już dziś, o godzinie 23.05, drugiej jutro, we wtorek, 15 września, o tej samej porze.

Dziś także w kościele pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela w Skalbmierzu odbył się koncert „Od baroku do muzyki XX wieku”. Gospodarzem wieczoru był Artur Jaroń, a wystąpili: Renata Drozd - sopran, Paweł Wróbel - organy, Świętokrzyski Kwintet Instrumentów Blaszanych. 

Natomiast o godzinie 20.00, na scenę Kieleckiego Centrum Kultury wkroczył zespół Affabre Concinui. Śpiewający a capella muzycy w niedzielę oczarowali słuchaczy w kolegiacie w Wiślicy. 

Gospodarzem wieczoru był Robert Wieczorek.

Program festiwalu na poniedziałek, 14 września

Reklama