Trzy gminy z trzech powiatów chcą utworzyć jedność

Data publikacji: 01.07.2021 16:07
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.07.2021. Słupia Konecka. Podpisanie porozumienia między gminami: Słupia Konecka, Łopuszno i Krasocin. Na zdjęciu (od lewej): Ireneusz Gliściński - wójt gminy Krasocin, Irena Marcisz – wójt gminy Łopuszno, Robert Wielgopolan – wójt Słupi Koneckiej

01.07.2021. Słupia Konecka. Podpisanie porozumienia między gminami: Słupia Konecka, Łopuszno i Krasocin. Na zdjęciu (od lewej): Ireneusz Gliściński - wójt gminy Krasocin, Irena Marcisz – wójt gminy Łopuszno, Robert Wielgopolan – wójt Słupi Koneckiej
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Trzy gminy: Słupia Konecka, Łopuszno i Krasocin podpisały porozumienie, by wspólnie starać się o pieniądze na rozwój wspólnej infrastruktury. Dzięki temu ma powstać wspólna kanalizacja i ścieżki rowerowe. Wypracowana razem strategia rozwoju do 2030 roku jest pierwszym krokiem by ubiegać się o pieniądze z nowej perspektywy unijnej na rozwój gmin.

Ireneusz Gliściński, wójt Krasocina podkreśla, że porozumienie jest niezbędne, by rozwijać sąsiadujące ze sobą tereny, które znajdują się w trzech różnych powiatach.

- Bardzo cieszę się z tego porozumienia, bo mamy podobne problemy i podobne inwestycje do wykonania, a znajdujemy się w trzech różnych powiatach: kieleckim, koneckim i włoszczowskim - mówi.

Irena Marcisz, wójt Łopuszna dodaje, że obecnie trudno wyliczyć konkretne inwestycje, które będą realizowane, bo wiele zależy od tego na jakie obszary będą dofinansowania, ale jak mówi na pewno wiadomo z czym mierzą się poszczególne gminy.

- Obszary wspólne do realizacji to na pewno kanalizacja, więc będzie tworzony wspólny projekt kanalizacji tych trzech gmin - dodaje.

Kolejnym obszarem, który chcą wspólnie rozwijać gminy jest turystyka, czyli tworzenie wspólnych ścieżek rowerowych. Robert Wielgopolan zauważa, że połączenie gmin z Sielpią i z Green Velo jest jednym z pomysłów na ożywienie regionu.

- Planowana jest droga między Radoszycami a Budzisławiem, więc można pociągnąć ścieżkę do Krasocina przez Oleszno i Świdno. To jest bardzo piękna trasa i jednocześnie ruchliwa, więc wymaga ścieżki rowerowej, która by połączyła Sielpię do Oleszna i Krasocina - wyjaśnia wójt.

Porozumienie podpisano w Słupi.

01.07.2021. Słupia Konecka. Podpisanie porozumienia między gminami: Słupia Konecka, Łopuszno i Krasocin. Na zdjęciu (od lewej): Ireneusz Gliściński - wójt gminy Krasocin, Irena Marcisz – wójt gminy Łopuszno, Robert Wielgopolan – wójt Słupi KoneckiejFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama