Trzy gminy złączyły siły, by ułatwić mieszkańcom dostęp do urzędu

Data publikacji: 25.05.2021 14:28
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2021. Kije. Podpisanie umów na rozwój elektronicznych usług o charakterze publicznym na szczeblu lokalnym. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Niwiński - prezes Niver Sp. z o.o., Tomasz Socha - wójt gminy Kije, Agnieszka Rusak - skarbnik gminy Kije

25.05.2021. Kije. Podpisanie umów na rozwój elektronicznych usług o charakterze publicznym na szczeblu lokalnym. Na zdjęciu (od lewej): Jarosław Niwiński - prezes Niver Sp. z o.o., Tomasz Socha - wójt gminy Kije, Agnieszka Rusak - skarbnik gminy Kije
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Mieszkańcy gmin Kije, Sobków i Morawica będą mogli załatwić wiele spraw urzędowych nie wychodząc z domu, za pomocą Internetu. Między innymi na takie udogodnienie pozwala projekt, na którego realizację została podpisana umowa.

Wójt gminy Kije Tomasz Socha, wyjaśnił, że mieszkańcy będą mieli łatwiejszy dostęp do swojego urzędu.

- Czas pandemii pokazał, że informatyzacja musi zostać wdrożona. Umowa dzisiaj podpisana opiewa na kwotę ponad 1,6 mln zł i ma zostać zrealizowana do końca września 2021 roku, więc można powiedzieć, że jesteśmy na finiszu - wyjaśnił.

Mieszkańcy między innymi będą mogli sprawdzić i uregulować płatność za podatki, opłaty za śmieci czy zużytą wodę, złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na wycinkę drzewa, zajęcie pasa drogowego czy nadanie numeru porządkowego dla nieruchomości.

Wójt Tomasz Socha dodał, że skorzystają także czytelnicy gminnych bibliotek, ponieważ projekt obejmie także książnice.

- Będzie można za pomocą Internetu założyć kartę czytelnika, sprawdzić księgozbiór, zarezerwować książkę lub wypożyczyć zasoby biblioteczne - wymienił.

Projekt zakłada także zakup niezbędnego sprzętu do gmin i bibliotek, który usprawni obsługę platformy, a także szkolenie pracowników w zakresie e-usług. W gminie Kije dodatkowo do projektu zostało dołączone wdrożenie elektronicznego obiektu dokumentów w urzędzie gminy.

Tomasz Chaja, wójt Sobkowa wyraził zadowolenie, że jego gmina bierze udział w realizacji projektu, zwrócił uwagę na fakt, że wszystkie trzy podmioty zgodnie współpracują ze sobą.

Marian Buras, burmistrz Morawicy dodał, że wprowadzenie e-usług nie będzie przyczyną wykluczenia osób starszych, które nie mają dostępu do Internetu.

- Będziemy docierali tradycyjnymi metodami do tych mieszkańców - zapowiedział.

Umowę podpisali włodarze gmin i dyrektorzy bibliotek z wykonawcą, którym jest konsorcjum firm Niver z siedzibą w Łodzi i ZETO Projekt z siedzibą w Olsztynie. W imieniu wykonawcy dokumenty parafował Jan Niwiński, prezes zarządu firmy Niver.

Podpisana we wtorek umowa dotyczy realizacji drugiej części tego projektu. Pierwsza już się zakończyła, a dotyczyła zakupu i wymiany wodomierzy z możliwością zdalnego odczytu.

Reklama