Trzy kolory Bożego Narodzenia

Data publikacji: 25.12.2020 11:46
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. pixabay.com

Z Bożym Narodzeniem bardzo mocno związane są trzy kolory. Czerwień, zieleń i złoto. To w tych barwach najczęściej przygotowywane są ozdoby świąteczne. Możemy je dostrzec także w liturgii. Dlaczego?

Ksiądz Marian Fatyga, dziekan i proboszcz ze Skalbmierza informuje, że dominującym kolorem jest złoty (biały). To symbol radości i czystości.

- Kolor zmartwychwstania i nadziei, Boga, który staje się człowiekiem i przyjmuje ludzką naturę, przynosząc nam zbawienie. Kolor dominujący w chórach anielskich i szatach liturgicznych - zaznacza.

Złoto to jeden z darów, które otrzymał Jezus od trzech króli. To także kolor gwiazdy nad stajenką.

Podobnie jak złoto, również i zieleń pojawia się w Boże Narodzenie. Jest ona symbolem odrodzenia.

- Kolor nadziei, kolor życia. Jezus Chrystus był przecież wyczekiwanym zbawicielem, który przyszedł na świat, by dać nam nadzieję życia wiecznego, stąd ta zieleń choinki, elementów wystroju naszych domów czy świątyń - dodaje.

Z kolei czerwień to symbol krwi Chrystusa. Jest on symbolem m.in. męczeństwa, wspomnienia świętych męczenników. Jest znakiem przelanej krwi w obronie wiary.

- Boże Narodzenie bardzo mocno związane jest również z wydarzeniem drugiego dnia, kiedy w liturgii wspominamy św. Szczepana, diakona, pierwszego męczennika i wtedy dostrzegamy kolor czerwony szat liturgicznych, bo św. Szczepan był pierwszym męczennikiem, który został ukamienowany, oddając życie za Chrystusa. To kolor cierpienia, ale i miłości - zaznacza.

Warto dodać, że te kolory symbolizują Boże Narodzenie już od czasów średniowiecza.

Reklama