Trzy nowe ronda upamiętnią Bitwę Warszawską

Data publikacji: 13.08.2020 14:48
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
13.08.2020. Zbludowice. Nazwę 100-lecia Bitwy Warszawskiej” otrzyma rondo położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Siesławice-Zbludowice

13.08.2020. Zbludowice. Nazwę 100-lecia Bitwy Warszawskiej” otrzyma rondo położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Siesławice-Zbludowice
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Trzy nowe ronda w gminie Busko-Zdrój będą nosiły nazwy upamiętniające setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Buscy radni chcą w ten sposób podkreślić rangę tegorocznego wydarzenia i przywołać wydarzenia i postaci, które zapisały się na kartach historii kraju.

13.08.2020. Rondo "Piłsudczyków” położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Radzanów - KawczyceFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Imię 100-lecia Bitwy Warszawskiej otrzymało rondo między Siesławicami i Zbludowicami, Piłsudczyków upamiętnia rondo na odcinku Radzanów - Kawczyce, a generała Józefa Hallera, rondo między Radzanowem, a Nowym Korczynerm. Inicjatorem nadania tych nazw jest radny Bogdan Błaszczyk, który zaznacza, że pamięć jest najważniejsza w budowaniu tożsamości narodowej. Dodaje, że zdecydowana większość radnych wsparła pomysł. 

Rady Arkadiusz Kornaś zaznacza, że oznakowanie rond będzie symbolem, który pozostanie dla przyszłych pokoleń.

- Myślę, że młodzieży, dzieciom te nazwy zapadną w pamięć. Dadzą im do myślenia skąd takie nazwy, z czym związane, co się działo 100 lat temu, dlaczego to było takie ważne dla naszego kraju - zaznacza.

Decyzję radnych chwali Stanisław Kozioł, prezes buskiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Zaznacza, że nic lepszego nie można sobie było wymarzyć w rocznicę 100-lecia Bitwy Warszawskiej.

- Niekwestionowany wysiłek militarny Polski 100 lat temu doprowadził do odzyskania niepodległości. Utrzymaliśmy kształt współczesnej Europy, tego się nie da w żaden sposób zdeprecjonować - zaznacza.

- Decyzja radnych jest szczególnie budująca - mówi z kolei Andrzej Materek, członek Buskiego Stowarzyszenia „Pro Memoria”.

- Nasze stowarzyszenie szczególnie kultywuje historię, dlatego decyzję przyjęliśmy entuzjastycznie. Jesteśmy w pełni za przyjęciem tych nazw, szczególnie związanych z naszymi legionami polskimi - dodaje.

Bitwa Warszawska zwana Cudem nad Wisłą została uznana jedną z osiemnastu największych i zarazem najważniejszych bitew w historii świata.

13.08.2020. Rondo generała Józefa Hallera położone w pasie drogi wojewódzkiej na odcinku Radzanów-Nowy KorczynFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Reklama