Trzy przypadki złamania ciszy wyborczej w regionie

Data publikacji: 12.07.2020 10:49
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dwa przypadki zniszczenia baneru oraz wpis na portalu społecznościowym - do trzech przypadków złamania ciszy wyborczej doszło wczoraj i dziś w województwie świętokrzyskim. Jak już informowaliśmy, w sobotę w Solcu-Zdroju został uszkodzony jeden z banerów.

Młodszy aspirant Damian Janus z biura prasowego świętokrzyskiej policji mówi, że wczoraj także doszło do złamania ciszy wyborczej w Kielcach.

- Policjanci z kieleckiej komendy miejskiej otrzymali zawiadomienie, że na portalu społecznościowym jeden z jego użytkowników wskazał, na kogo nie będzie głosował w wyborach prezydenckich - wyjaśnia.

Kolejny sygnał napłynął dzisiaj z Włoszczowy.

- Dzisiaj policjanci we Włoszczowie, podczas patrolowania miasta, zauważyli baner wyborczy, który został pomalowany, dokładnie zostały domalowane brwi jednemu z kandydatów na urząd prezydenta. W tej sprawie policjanci prowadzą czynności - dodaje funkcjonariusz.

Cisza wyborcza obowiązuje do końca głosowania w wyborach prezydenckich. Zgodnie z przepisami lokale wyborcze w niedzielę będą czynne do godziny 21.00. Jeśli żadna z obwodowych komisji wyborczych nie przedłuży głosowania, cisza zakończy się w niedzielę o godz. 21.00.

Za jej złamanie grozi do miliona złotych grzywny. W ramach ciszy wyborczej zabronione jest publikowanie sondaży, agitowanie na rzecz konkretnych kandydatów i list. Nie wolno również zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, rozpowszechniać materiałów wyborczych.

Reklama