Turystów zaproszą za dwa lata. Budowa może się już rozpocząć

Data publikacji: 28.07.2020 15:54
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wizualizacja Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich

Wizualizacja Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich
Fot. Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia

Ma w atrakcyjny i nietuzinkowy sposób opowiadać o historii i tradycjach regionu, a za dwa lata pojawią się w tam pierwsi turyści. Budowa Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra może się rozpoczynać. W Nowej Słupi podpisano umowę z wykonawcą inwestycji. Wartość inwestycji wynosi 21 milionów złotych.

28.07.2020. Nowa Słupia. Podpisanie umowy na budowę Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra w Nowej Słupi. Na zdjęciu (od lewej): Małgorzata Wilk-Grzywna - dyrektor Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra i Paweł Cieślik z firmy Agro-Bud ze Starachowic. W drugim rzędzie (od lewej): Stefan Bąk – członek powiatu kieleckiego, Tomasz Pleban – wicestarosta kielecki, senator Krzysztof Słoń, Agata Sałata – radna powiatu kieleckiego, poseł Andrzej Kryj, Marcin Piętak – prezes ROTŚW, Andrzej Gąsior – burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Bętkowski – marszałek województwa świętokrzyskiegoFot. Dorota Klusek / Radio Kielce

Burmistrz Nowej Słupi Andrzej Gąsior zapowiada, że według szacunków, w pierwszym roku działalności parku ma go odwiedzić 100 tysięcy gości.

- Przede wszystkim będzie on w kompleksie turystycznym, który utworzą także Centrum Kulturowo-Archeologiczne oraz Muzeum Starożytnego Hutnictwa, więc mam nadzieję, że to będzie duży impuls rozwojowy, nowe miejsca pracy dla mieszkańców gminy Nowa Słupia, ale także impuls dla całego województwa świętokrzyskiego - powiedział.

Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich będzie współprowadzony przez Regionalną Organizację Turystyczną Województwa Świętokrzyskiego. Jej prezes, Marcin Piętak podkreśla, że to pierwsza taka sytuacja w kraju, by ROT współprowadził instytucję kultury.

- Dla mnie bardzo ważne są aspekty wizerunkowe, jak również gospodarcze. Mam nadzieję, że ta instytucja będzie mogła się sama finansować w przyszłości - zaznaczył.

Przetarg na zaprojektowanie, budowę i wyposażenie Parku Dziedzictwa wygrała firma Agro-Bud ze Starachowic, którą reprezentował Paweł Cieślik. Prace muszą zakończyć się w 2022 roku. Inwestycja ma kosztować ponad 21 milionów złotych. Aż 13 milionów złotych pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Wizualizacja Parku Dziedzictwa Gór ŚwiętokrzyskichFot. Urząd Miasta i Gminy Nowa Słupia

Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski wyjaśnił, że ta inwestycja jest warta tego wkładu.

- Znajduje się w miejscu pięknym, ale też bogatym w tradycje, sięgające czasów starożytnych, a jednocześnie miejscu, które obecnie przyciąga turystów, chcących poznać kulturę i tradycję naszego regionu - mówił.

Konsultacjami historycznymi zajął się profesor Krzysztof Bracha. Jak tłumaczył, legendy są ważną częścią historii.

- Każdy historyk powie, że fakty historyczne dzielą się na dwie kategorie: fakty fizyczne i fakty mentalne, czyli te niewidzialne. Legendy, podania ludowe należą do tych faktów niewidzialnych, ale często, paradoksalnie, bardziej nas motywujących i wpływających na naszą tożsamość, niż te które są widzialne - podkreślił.

Profesor dodał, że region świętokrzyski obfituje w legendy, więc trzeba było dokonać wyboru.

Senator PiS Krzysztof Słoń podkreśla, że Park Dziedzictwa idealnie wykorzystuje atuty, jakie ma gmina Nowa Słupia: położenie u stóp Świętego Krzyża oraz tradycje związane z metalurgią.

- Myślę, że to jest strzał w dziesiątkę, dobre wykorzystanie środków zewnętrznych bardzo dobry pomysł i tylko przyklaskiwać takim właśnie inicjatywom - zaznaczył.

Poseł PiS Andrzej Kryj zauważył natomiast, że ta inwestycja sprawi, że gości zostaną w Nowej Słupi na dłużej, wpływając na rozwój gminy.

- Turystyka jest tym działem, który generuje bardzo duże zyski, napędza rozwój lokalnych firm, bo przecież tu będą mogły powstawać też kolejne miejsca noclegowe, miejsca gastronomiczne. Tradycja, dziedzictwo podane w atrakcyjny, nowoczesny sposób, to jest to - zauważył.

  W Parku Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich „Łysa Góra” dzięki nowoczesnym multimediom będą prezentowane turystom legendy, nawiązujące do historii regionu świętokrzyskiegoFot. ROT

Według założeń wykonawca ma przeznaczyć 11 milionów złotych na prace budowlane, a 8 milionów na wystawę, czyli scenografię, multimedia, przygotowanie filmów i narracji. Powierzchnia użytkowa obiektu wyniesie prawie 2 tys. metrów kwadratowych. Szlak zwiedzania zostanie podzielony na ścieżki i strefy. Podążając ścieżką edukacyjną, gdzie przewodnikiem będzie narrator - Pielgrzym Świętokrzyski, turyści poznają legendy i podania o regionie. Później trafią do strefy edukacyjnej, która umożliwi zwiedzającym spojrzenie na prezentowane mity w kontekście badań naukowych. W obiekcie będzie też duża przestrzeń dla indywidualnych zabaw i rozrywki, a także kino 3D, miejsce na gastronomię oraz sklep z pamiątkami.

Reklama