Twórca konstytucji urodził się i wychował w Końskich

Data publikacji: 03.05.2021 17:32
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
03.05.2021 Końskie. Uroczystości 3. Maja. Na zdjęciu Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich

03.05.2021 Końskie. Uroczystości 3. Maja. Na zdjęciu Krzysztof Obratański - burmistrz Końskich
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się w Końskich przed godziną 12.00 w Parku Miejskim imienia Małachowskich.

Przed świątynią grecką stanęła naturalnych rozmiarów rekonstrukcja obrazu Jana Matejki „Konstytucja 3 Maja 1791 roku” z postacią marszałka Stanisława Małachowskiego niesioną na ramionach posłów.

Burmistrz Krzysztof Obratański podkreślał, że dla konecczan obchody mają szczególny charakter, ponieważ twórca konstytucji - Stanisław Małachowski urodził się i wychował w Końskich.

- Marszałek Sejmu Wielkiego żył i mieszkał w naszym mieście. Spędzał dnie nad notatkami w pobliskim zespole pałacowym, skąd wyruszał na obrady Sejmu. Reprezentował również nas, przyszłe pokolenia w tym dziele, które dziś wspominamy - przypominał burmistrz.

Krzysztof Obratański dodał, że nowoczesny dokument jakim była Konstytucja 3 Maja, choć nie przyniósł doraźnych efektów w czasie kiedy powstawał, to dla kolejnych pokoleń rozpalił pragnienie nowoczesnego i wolnego kraju, którego teraz możemy doświadczać.

- Do tej konstytucji odwoływali się wszyscy ci, którzy szli do powstań i wojen, tworzyli wiekopomne dzieła. Właśnie oni odwoływali się do świadomości, że my naród jesteśmy w stanie udźwignąć ciężar nowoczesności, że potrafimy państwo podnieść z kolan i zbudować na nowo - mówił.

Biało-czerwona flaga została wciągnięta na maszt przez Jednostkę Strzelecką 2026. Przez Grupę Powstańczą 1863 oddana została również salwa honorowa z armaty czarnoprochowej.

Następnie przedstawiciele gminy, starostwa i Solidarności przenieśli się do kolegiaty Świętego Mikołaja, gdzie odprawione zostało nabożeństwo za Ojczyznę.

03.05.2021 Końskie. Uroczystości 3. MajaFot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Reklama