Twórca zakładów porcelany w Ćmielowie zostanie upamiętniony

Data publikacji: 17.07.2021 14:20
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.07.2021. Ćmielów. Wystawa o Jacku Małachowskim

17.07.2021. Ćmielów. Wystawa o Jacku Małachowskim
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W pobliżu ćmielowskiego domu kultury stanęła wystawa przedstawiająca postać hrabiego Jacka Małachowskiego herbu Nałęcz, kanclerza wielkiego koronnego. To jedna z najbardziej zasłużonych postaci w historii Ćmielowa. Gdyby nie on, prawdopodobnie w miasteczku nigdy nie powstałaby fabryka porcelany.

Jak wyjaśnia Edmund Wójcik, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Ćmielowa, które wystawę przygotowało, 21 marca minęła dokładnie 200. rocznica śmierci hrabiego. Wystawa ma przypomnieć zasługi tego wybitnego człowieka. Wystarczy przez chwilę pomyśleć w jakim miejscu  byłby Ćmielów, gdyby nie fabryki porcelany, znane w Europie i na świecie. 

Małachowski był także fundatorem ćmielowskiego kościoła oraz wyposażył świątynię w pobliskiej Rudzie Kościelnej. Wybudował  trzecią kondygnację dzwonnicy kościelnej, a także miejscowy cmentarz, funkcjonujący do dzisiaj.

17.07.2021. Ćmielów. Wystawa o Jacku MałachowskimFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Manufaktury powstawały  w Ćmielowie i pobliskich miejscowościach regionu. Edmund Wójcik ubolewa jednak, że o takim dobrodzieju w mieście zapomniano. W związku z tym stowarzyszenie wyszło z inicjatywą przygotowania pamiątkowej tablicy, która już na zawsze przypominałaby o wybitnym dobrodzieju miasta.

Tablica z brązu zostanie wmurowana w dzwonnicę. Pojawi się też podobizna hrabiego. Zamówienie wykonuje znany ćmielowski rzeźbiarz Gustaw Hadyna. Miłośnikom Historii Ćmielowa pozostała niewielka kwota do zebrania.

Wystawa będzie dostępna przez miesiąc, potem trafi do miejscowej szkoły, aby z treściami zapoznała się młodzież.

Przelewy z dopiskiem „Małachowski” można przesyłać na numer konta stowarzyszenia: 3912 4050 3511 1100 1078 5995 88. Tablica zostanie prawdopodobnie odsłonięta we wrześniu tego roku.

17.07.2021. Ćmielów. Wystawa o Jacku MałachowskimFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Jacek (Hiacynt) Małachowski herbu Nałęcz

Urodził się 25 sierpnia 1737 w Końskich. Syn kanclerza wielkiego koronnego Jana.

W dziewiętnastym roku życia otrzymał starostwo ostrołęckie, a w dwudziestym - starostwo grodowe piotrkowskie. Stawał się popularnym na sejmikach sieradzkich i sandomierskich, a w latach 1758, 1760 i następnych wybierany był na sejmy krajowe.

W roku 1765 ożenił się bogato z hr. Petronelą Antoniną Rzewuską, starościanką podolską, wchodząc w ten sposób w krąg arystokracji.

Związał się z Poniatowskimi, a jego aktywność sprawiła, że został wybrany posłem na sejm koronacyjny i następnie na tymże sejmie, w dniu 3.12.1764 - marszałkiem. Do roku 1793 aktywnie działał u boku króla.

Ród Małachowskich posiadał liczne fabryki żelaza i wytwórnie zbrojeniowe, np. w Końskich, Pomykowie, Szabelni, Radoszycach, Ruskim Brodzie i in. Sam założył manufaktury żelaza w Bodzechowie i Końskich oraz fajansarnie w Ćmielowie.

Zmarł w dniu 21 marca 1821 roku w Bodzechowie, a pochowany został w pobliskim Ćmielowie.

Reklama