Tydzień Zrównoważonego Transportu: edukacja i utrudnienia w ruchu

Data publikacji: 16.09.2021 17:35
Autor: Marcin Marszałek / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Przedstawiciele władz miasta zainaugurowali dziś Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. Jego ukoronowaniem będzie Dzień Bez Samochodu, który w tym roku wypada w środę, 22 września.

Wydarzenie ma na celu promocję proekologicznych idei w celu zmniejszenia ilości wytwarzanych spalin. Jak będzie przebiegało w stolicy regionu świętokrzyskiego? - szczegóły przybliżył dziś Marcin Chłodnicki, zastępca prezydenta Kielc.

- Tydzień Zrównoważonego Transportu będzie w tym roku wyjątkowy. Przede wszystkim dużo czasu poświęcimy na kwestie związane z bezpieczeństwem. Już jutro, 17 września, odbędą się warsztaty z bezpiecznej jazdy na rowerze w ruchu miejskim.

O wiele ważniejsze wydarzenie odbędzie się w sobotę, 18 września. Na ul. Głowackiego powstanie woonerf (ulica cechująca się uspokojeniem ruchu oraz wysokim walorami estetycznymi), czyli miejsce, gdzie kielczanie będą mogli się spotkać, porozmawiać, zobaczyć wystawy artystyczne i zastanowić się nad powstaniem podobnych miejsc w innych lokalizacjach w Kielcach.

W niedzielę, 19 września, przez miasto przejedzie korowód rowerowy z metą w Dolinie Silnicy. Tam też będzie miał miejsce piknik dla wszystkich zainteresowanych kielczan. Przygotowaliśmy także ofertę dla uczniów szkół. W placówkach oświatowych odbędą się konkursy plastyczne oraz zajęcia z elektromobilności.

We wtorek, 21 września, zorganizowana zostanie w Pałacyku Tomasza Zielińskiego, o godz. 17., debata poświęcona komunikacji i mobilności w centrum miasta. Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie, 22 września, Dzień Bez Samochodu – mówił wiceprezydent.

Anna Dwurnik, główny specjalista Biura ds. Inteligentnego Zarządzania Zrównoważonym Rozwojem - Smart City, zaznaczyła, że pandemia znacząco wpłynęła na zmianę podejścia do komunikacji miejskiej.

- Czas pandemii pokazał, że wielu mieszkańców miasta przesiadło się na rowery. Chcielibyśmy, by ten trend rozwijał się dalej, chcielibyśmy też pokazać, że nie zawsze samochód to najlepszy i najszybszy środek transportu. Kluczowym momentem wydarzenia będzie Dzień Bez Samochodu i nie będzie to tylko dzień, w którym będzie darmowa komunikacja miejska. Chcemy wtedy zamknąć fragment ulicy w centrum Kielc, która zazwyczaj jest zastawiona samochodami i pokazać jak ładnie może tam być bez zostawionych na każdym kroku pojazdów. Będzie to odcinek od ul. Solnej, od przejazdu dla rowerów, zamknięta zostanie też ul. Staszica oraz fragment ul. Zamkowej. Zakaz będzie obowiązywał w godz. od 6:00 do 21:00. W tej przestrzeni odbędzie się kino na wolnym powietrzu, dostępny będzie punkt spisowy. Będzie można wziąć również udział w warsztatach na temat ochrony klimatu lub dotyczących podróży innymi środkami transportu. Pojawią się mobilne serwisy rowerowe, kapsuła 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej - wyjaśnia.

Przejazd komunikacją miejską 22 września, w Dzieniu Bez Samochodu, będzie całkowicie darmowy. W przeciwieństwie do lat wcześniejszych pasażerowie nie muszą pokazywać dowodu rejestracyjnego posiadanego pojazdu.

Szczegółowy harmonogram imprezy jest dostępny na stronie internetowej IDEA Kielce.

Podobne wiadomości
Reklama