Tygrzyki paskowane w świętokrzyskich lasach

Data publikacji: 10.10.2020 14:18
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
10.10.2020. Ruda Maleniecka. Tygrzyk paskowany

10.10.2020. Ruda Maleniecka. Tygrzyk paskowany
Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

W świętokrzyskich lasach można spotkać pająki o bardzo groźnym wyglądzie w żółto-czarne paski. Ich nazwa odnosi się do drapieżnych tygrysów - tygrzyki paskowane. Na szczęście, nie są niebezpieczne dla ludzi.

Tygrzyki dość powszechnie występują w lasach i na łąkach. Jak mówi Damian Mazur leśnik z Nadleśnictwa Ruda Maleniecka, są łowcami dużych owadów.

- Nazwa tego pająka jest ściśle związana z jego wyglądem, który kojarzy się z tygrysem w żółto-czarne pasy. Z tygrysem może mieć jednak wyłącznie tyle wspólnego, że łapie w sieci bardzo duże ofiary, głównie prostoskrzydłe, potocznie zwane pasikonikami - mówi.

Jak dodaje leśnik, pająk nie jest groźny dla ludzi. Mimo, że posiada gruczoły jadowe i może ugryźć, to jego ukąszenie nie powoduje u człowieka większych komplikacji niż ugryzienie komara. Tygrzyk wije mocną sieć.

- Przy tkaniu sieci poruszają dosyć mocno odwłokiem w charakterystyczny dla siebie sposób. Każdy gatunek pająka wije nieco inną sieć. Znawcy są w stanie po kształcie sieci rozpoznać gatunek pająka, który ją uwił - podkreśla.

Samice po kopulacji lub w jej trakcie zjadają samca. Jesienią samice wiją kokony i składają kilkaset jaj, z których wyklują się małe tygrzyki dopiero wiosną.

Reklama