Uczą się jak relacjonować wojnę

Data publikacji: 23.09.2020 15:40
Autor: Monika Miller / Kategoria: Strefa munduru
23.09.2020. Kielce. Kurs dla dziennikarzy - kandydatów na korespondentów wojennych

23.09.2020. Kielce. Kurs dla dziennikarzy - kandydatów na korespondentów wojennych
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Kandydaci na korespondentów wojennych szkolą się w Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych na Bukówce w Kielcach. W szkoleniu biorą udział dziennikarze z całej Polski, którzy chcą wyjechać w miejsca wojskowych misji pokojowych i stabilizacyjnych.

- Po części teoretycznej dziś przyszedł czas na praktykę. Dziennikarze mierzą się z sytuacjami, które mogą ich spotkać w rejonach niebezpiecznych, czyli np. w trakcie patrolu - wyjaśnia major Robert Rząca, szef sekcji szkolenia specjalistycznego w kieleckiej jednostce.

Jak dodaje, dla wielu osób wojsko wydaje się dość specyficznym organizmem, który działa według swoich zasad i mówi własnym językiem.

- Podczas zajęć staramy się przedstawić to dziennikarzom. Chodzi o to, aby w trakcie przyszłych działań w rejonach misji, gdy przyjdzie im współpracować z żołnierzami, mogli wykonywać bezpiecznie swoje zadania i nie stanowić zagrożenia dla żołnierzy - mówi.

Uczestnicy kursu biorą udział w scenkach, które mogą się przydarzyć w prawdziwym życiu. Dla przykładu są świadkami spotkania wojskowych z lokalnym przywódcą.

- Tego typu zadania realizowane przez żołnierzy mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa własnym wojskom i nawiązanie dobrych stosunków z władzami. Podczas szkolenia w epizodzie biorą udział także dziennikarze, którzy przy tej okazji realizują swój materiał - mówi major Rząca.

W kursie bierze udział m.in. operator kamery Łukasz Lewandowski, który w trakcie swojej pracy był między innymi na kijowskim Majdanie oraz w Rosji.

- Pomyślałem, że dobrze byłoby się dowiedzieć jak współpracować z wojskiem oraz w jaki sposób można udzielić komuś pierwszej pomocy - mówi.

Kurs zakończy się w piątek.

Reklama