Uczniowie klas mundurowych ZDZ złożyli uroczyste ślubowanie

Data publikacji: 01.10.2021 16:52
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Strefa munduru
01.10.2021. Kielce. Ślubowanie klas mundurowych ZDZ

01.10.2021. Kielce. Ślubowanie klas mundurowych ZDZ
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Prawie stu uczniów klas mundurowych Zakładu Doskonalenia Zawodowego złożyło uroczyste ślubowanie na Placu Wolności w Kielcach.

W wydarzeniu wzięli udział młodzi ludzie z Kielc, Końskich i Jędrzejowa. Wśród nich był m.in. Paweł Starkiewicz ze Stąporkowa, uczęszczający do klasy technik logistyk z innowacją wojskową ZDZ w Końskich, który podkreśla, że po zakończeniu edukacji chce związać swą przyszłość z wojskiem.

- Chcę zostać zawodowym żołnierzem i móc między innymi jeździć na misje. W szkole podoba mi się przede wszystkim atmosfera. W ZDZ każdy każdego zna i każdy wspiera się wzajemnie. Typowo wojskowa dyscyplina, w tym konieczność na przykład nauki musztry nie jest dla mnie wyzwaniem. Można się do tego przyzwyczaić, a jeśli ktoś lubi to, co robi, wówczas nie stanowi to problemu - podkreśla.

W uroczystości wziął udział Senator Krzysztof Słoń z Prawa i Sprawiedliwości, który podkreśla, że duże zainteresowanie młodych ludzi klasami mundurowymi w przyszłości zaowocuje służbą dla ojczyzny.

- Cieszy mnie to, że w naszym województwie funkcjonuje tak wiele klas mundurowych. Wychodzi to naprzeciw inicjatywie rządu, aby rozwijać tego typu szkolnictwo. Potrzeba nam młodych kadr, które w przyszłości będą zasilać różnego rodzaju służby mundurowe. W różnych jednostkach wojska, policji, straży pożarnej czy innych - dodaje.

Jak informuje Zbigniew Ciupiński, dyrektor Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach, klasy mundurowe także i w tym roku cieszą się olbrzymimi zainteresowaniem, młodych pasjonatów nie tylko wojskowości.

- W ubiegłym roku po raz pierwszy, przy współpracy z ministerstwem obrony narodowej uruchomiliśmy oddział przygotowania wojskowego, to nowość w naszej ofercie. Ponadto mamy klasy mundurowe o profilu policyjnym i strażackim. Jesteśmy także dumni z naszej kompanii reprezentacyjnej - wyjaśnia.

Uroczystościom na Placu Wolności w Kielcach towarzyszył pokaz musztry paradnej w wykonaniu młodzieży z ZDZ, a także koncert Orkiestry Wojskowej z Radomia.

Reklama