Uczniowie mogą ponownie odbywać praktyki zawodowe w firmach

Data publikacji: 29.06.2020 13:08
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty

Na zdjęciu: Kazimierz Mądzik - świętokrzyski kurator oświaty
Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Duża zmiana w obostrzeniach sanitarnych dotyczących uczniów szkół branżowych. Od dziś mogą oni odbywać praktyki zawodowe w firmach. Jak tłumaczy Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, to pracodawcy apelowali do Ministerstwa Edukacji Narodowej o przywrócenie takiej możliwości.

Potwierdza to Piotr Prędota, dyrektor Izby Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach. Jak tłumaczy, już 10 czerwca izba za pośrednictwem Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego wnioskowała do resortu edukacji o zniesienie zakazu praktyk.  

- Cieszę się, że nasz głos został wysłuchany - mówi Piotr Prędota.

- Przedsiębiorcy bardzo czekają na młodocianych pracowników. Izba Rzemieślników i Przedsiębiorców w Kielcach posiada obecnie 1,5 tys. uczniów. Wszyscy realizują praktyczną naukę zawodu w zakładach i przedsiębiorstwach w naszym regionie - dodaje Piotr Prędota.

Ministerstwo Edukacji Narodowej umożliwiło praktyki pracownikom, ale postawiło warunki. Przedsiębiorcy muszą zadbać o ich bezpieczeństwo. To oznacza nakaz noszenia maseczek, zapewnienia środków dezynfekujących i zachowanie odpowiedniej odległości między miejscami pracy. Piotr Prędota zapewnia, że firmy poradzą sobie z wymogami resortu oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

- Wszystkie nasze zakłady, które prowadzą praktyczną naukę zawodu są w pełni przygotowane do zachowania zasad i obostrzeń. Zdrowie i życie młodocianych pracowników nie będzie zagrożone, a jednocześnie mogą realizować oni podstawę programową - tłumaczy Piotr Prędota.

Jak podkreśla, firmy chcą szkolić młodych ludzi, bo w ten sposób kształcą swoją przyszłą kadrę. I dodaje, że najlepsi uczniowie po zakończeniu szkoły na pewno znajdą pracę w przedsiębiorstwach, w których mieli praktyki.

Reklama