UJK obniża stypendia dla studentów

Data publikacji: 25.09.2020 11:30
Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: Daniel Jabłoński
Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat

Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Rektorat
Kielce / Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce

Stypendia socjalne i naukowe, wypłacane studentom Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach będą niższe. Powodem takiej decyzji jest znaczący wzrost liczby wniosków o wypłacenie pomocy.

Władze uczelni tłumaczą to pandemią i kłopotami żaków ze znalezieniem pracy. Studenci pobierający stypendia naukowe, dostaną nawet 200 zł mniej, niż dotychczas. Piotr Burda, rzecznik prasowy uniwersytetu tłumaczy, że budżet na stypendia jest stały, a liczba wniosków znacząco się zwiększyła.

- Sytuację skomplikowała pandemia. Wiele osób wystąpiło o pomoc, bo stracili pracę i pogorszyła się ich sytuacja materialna - tłumaczy rzecznik.

Studenci pobierający stypendia naukowe będą teraz dostawali, w zależności od ocen: 1,2 tys. zł, 1,1 tys. zł albo 1 tys. zł. Tymczasem w ubiegłym roku akademickim kwoty za pierwszy i drugi stopień były wyższa odpowiednio o 200 i 100 zł.

Z kolei, świadczenia dla niepełnosprawnych wynosić teraz będą od 300 do 450 zł, a wcześniej było to od 500 do 700 zł. Najwyższe stypendium socjalne wynosić będzie 650 zł, a najniższe 300 zł. W ubiegłym roku były to kwoty od 500 do 900 zł.

Na Politechnice Świętokrzyskiej wysokość stypendiów pozostaje bez zmian. Jak mówi Kamil Dziewit, rzecznik uczelni, planowane są nawet podwyżki stypendium socjalnego.

- Decyzje zapadną w najbliższym czasie, czekamy na ostateczną decyzję rektora, ale wszystko wskazuje na to, że te stypendia będą wyższe niż w ubiegłym roku. One są już na wysokim poziomie i spokojnie pozwalają studentom utrzymać się na studiach w Kielcach - twierdzi rzecznik.

Świadczenie socjalne na Politechnice w ubiegłym roku wynosiło od 550 zł do 1,2 tys. zł. Za wyniki w nauce nadal obowiązywać będzie przedział od 700 do 1,3 tys. zł miesięcznie. Niepełnosprawni mogli liczyć na wsparcie pieniężne od 550 do 1,2 tys. zł.

Reklama