UJK świętuje i wyróżnia zasłużonych dla uczelni

Data publikacji: 17.06.2021 15:38
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
17.06.2021 Kielce. UJK. Wręczenie medali

17.06.2021 Kielce. UJK. Wręczenie medali "Zasłużony dla UJK". Na zdjęciu od lewej: poseł Krzysztof Lipiec i rektor UJK Stanisław Głuszek
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Stypendia za wybitne osiągnięcia naukowe, artystyczne i sportowe wręczono podczas uroczystego posiedzenia senatu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Z okazji obchodzonego w czerwcu święta uczelni, po raz pierwszy w historii, uhonorowano medalami „Zasłużone dla UJK” osoby, które wniosły wyjątkowy wkład w rozwój i zwiększanie prestiżu Uniwersytetu. Otrzymali je: poseł Krzysztof Lipiec, marszałek województwa Andrzej Bętkowski oraz przedsiębiorca i biznesmen Michał Sołowow.

Jak stwierdził profesor Stanisław Głuszek, rektor uniwersytetu Jana Kochanowskiego, uczelnia stale pracuje nad poprawą jakości kształcenia, a także angażuje się w ambitne projekty, m.in. współpracę przy tworzeniu kampusu laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar. Rektor zwrócił także uwagę na inwestycje prowadzone przez uczelnię.

- Budujemy Wydział Prawa i Nauk Społecznych, remontujemy dom studencki „Melodia”, a także przygotowujemy konkurs na projekt Wydziału Sztuki. Podejmujemy działania niwelujące niedoskonałości zdalnego nauczania. W tym celu rekomenduję, aby zaliczenia i egzaminy, a także egzaminy dyplomowe odbywały się stacjonarnie. Jako uczelnia realizujemy pełny powrót do normalności w procesie kształcenia. Odpowiedzialne uczestnictwo w akcji szczepień przeciwko SARS-CoV-2 powinno być udziałem każdego pracownika i studenta uczelni - dodaje rektor.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości podkreślał, że medal od władz uczelni, to zaszczyt, ale i zobowiązanie.

- Uczynię wszystko, aby Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach dalej rozwijał swoją moc w dziedzinie nauki, ale także, aby zapisywał piękne karty w historii akademickich Kielc. UJK nadaje ton rozwoju całego województwa. Myślę, że ta uczelnia jest skazana na sukces - dodaje.

W trakcie posiedzenia senatu UJK kilkudziesięciu studentom wręczono stypendia ministra i stypendia rektora. Stypendium ministra nauki i szkolnictwa wyższego za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała już po raz trzeci Anna Kaleta, studentka V roku Wydziału Sztuki UJK, która podkreśla, że kieleckiego uniwersytetu nie zamieniłaby na żadną inną uczelnię w kraju.

- Naszą uczelnię wybrałam z kilku przyczyn. Po pierwsze jestem kielczanką i nie chciałam opuszczać miasta. Ponadto, zawsze chciałam studiować sztukę, a UJK miało wówczas najatrakcyjniejszą ofertę - dodaje.

W uroczystości wzięła udział także poseł Marzena Okła-Drewnowicz z Platformy Obywatelskiej. Jak stwierdziła, w rozwój uczelni powinni zaangażować się zarówno samorządowcy, jak i politycy. Parlamentarzystka stwierdziła, że silny ośrodek akademicki z pewnością przyczyni się do rozwoju regionu.

Zdaniem Andrzeja Bętkowskiego marszałka województwa świętokrzyskiego, który został wyróżniony odznaką „Zasłużony dla UJK”, jest to nagroda dla całego samorządu województwa a także poprzednich marszałków, którzy przyczyniali się do rozwoju uczelni.

Zbigniew Koniusz, wojewoda świętokrzyski podkreśla, że w dniu święta Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, uczelni należy życzyć przede wszystkim dalszego rozwoju, który przyczyni się także do poprawy warunków społeczno-gospodarczych dla całego województwa.

W Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach kształci się ponad 11 tysięcy studentów.

Reklama