Ukraińcy pracowali nielegalnie w jednym z sadów w powiecie starachowickim

Data publikacji: 14.08.2020 17:17 / Data aktualizacji: 01.09.2020 15:01
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Kielce. 07.06.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Starachowicki przedsiębiorca zatrudniał nielegalnie obywateli Ukrainy. Funkcjonariusze z kieleckiego oddziału straży granicznej przeprowadzili kontrolę legalności zatrudnienia w jednym z gospodarstw rolnych w powiecie starachowickim.

Natrafili oni na sześcioro obywateli Ukrainy, którzy wykonywali prace przy zbiorze wiśni. Jak się okazało, pracownicy sezonowi - dwóch mężczyzn i cztery kobiety w wieku od 30 do 34 lat - nie posiadali stosownych dokumentów uprawniających do wykonywania pracy w Polsce. Teraz zarówno właściciela gospodarstwa, jak i jego pracowników czekają poważne konsekwencje.

W związku z nielegalnym wykonywaniem pracy wszyscy cudzoziemcy zostali zobowiązani do powrotu na Ukrainę. Na wykonanie tej decyzji administracyjnej mają 30 dni. Ponadto komendant straży granicznej w Kielcach objął nielegalnie pracujących cudzoziemców rocznym zakazem ponownego wjazdu do wszystkich krajów strefy Schengen.

Z kolei w stosunku do nieuczciwego pracodawcy sporządzony zostanie wniosek do sądu o ukaranie. Za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców grozić może mu kara grzywny nawet do 30 tys. zł.

Tagi do tego wpisu
Reklama