Unikalne znalezisko archeologów. Podobne odkrycia tylko w Finlandii i Niemczech

Data publikacji: 25.11.2020 10:56
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.11.2020. Głowa wilka z brązu

25.11.2020. Głowa wilka z brązu
Fot. Łukasz Miechowicz / archiwum prywatne

Głowę wilka z brązu odnaleźli koneccy członkowie Stowarzyszenia Historycznego „Pasja” podczas misji archeologicznej w Chodliku w województwie lubelskim. Prawdopodobnie znalezisko było częścią bransolety z czasów cesarstwa rzymskiego.

Misja archeologiczna pod kierownictwem dr Łukasza Miechowicza z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN bada dawne osady Słowian i odkrywa historię naszych przodków w  grodziskach między innymi w Chodliku. Koneckie stowarzyszenie historyczne „Pasja” uczestniczyło w poszukiwaniach i jak mówi prezes Radosław Nowek mają swój wkład w znajdowaniu skarbów. To, m.in., głowa wilka.

- To niewielki element o wymiarach  3 centymetry na 1 centymetr. Okazuje się, że na świecie znane są tylko dwie takie głowy. Datowane są na okres wczesnorzymski, czyli przed naszą erą - mówi pasjonat.

Jak dodaje Radosław Nowek, podobne głowy odnaleziono w Finlandii w miejscowości Huruksela oraz w Niemczech, w okolicy obozu rzymskiego w Wilkenburgu. Stąd przybliżone datowanie.

Wilk w starożytnym Rzymie poświęcony był bogowi wojny Marsowi, symbolizował też legiony rzymskie, jego wizerunek miał gwarantować powodzenie w walce.

Podczas ostatnich poszukiwań w Chodliku udało się też znaleźć wiele metalowych okuć od pasów i sakiew, guzików, a także monetę z XII wieku.

- Znaleźliśmy monetę potwierdzającą schyłek grodziska, pochodzącą z czasów Bolesława Kędzierzawego z 1147 roku. Samo grodzisko jest starsze - zaznacza.

Stowarzyszenie Historyczne „Pasja” ma na koncie m.in. udany udział w poszukiwaniach w okolicach Grunwaldu, czy na rzymskich polach w Wielkiej Brytanii. Ostatnio informowaliśmy o poszukiwaniach depozytu z karabinami w Sielpi Wielkiej.

Reklama