Unikatowe szachy wyjęte z sejfu. Obejrzymy oryginał a nie kopię

Data publikacji: 30.07.2021 13:41
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
30.07.2021. Sandomierz. Unikatowe szachy

30.07.2021. Sandomierz. Unikatowe szachy
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Unikatowe szachy sandomierskie pochodzące z XII lub początku XIII wieku. Odtąd będzie można oglądać na stałej ekspozycji w Zamku Królewskim w Sandomierzu. Wcześniej pokazywano tylko ich kopię, a oryginał prezentowano wyłącznie okazjonalnie. Przez prawie rok szachy znajdowały się w sejfie.

Wyeksponowanie tego zabytku na stałe to pomysł nowego dyrektora Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

Mikołaj Getka-Kenig przypomniał, że szachy sandomierskie są wyjątkowe w skali europejskiej.

- To jeden z najstarszych zachowanych, prawie kompletnych średniowiecznych bierek szachowych w Europie oraz jedyny w Polsce. Jest to zestaw podróżny, skromniejszy, ale widać na nim ewidentne wpływy arabskie. W komplecie brakuje tylko trzech pionków. Poszczególne elementy mają wysokość od 10 mm do 20 mm, wykonane są z poroża jelenia - opisuje dyrektor.

Szachy sandomierskie prezentowane są w niedużej sali poświęconej dziedzictwu Sandomierza. Znajdują się w specjalnej, pancernej gablocie, utrzymującej odpowiednią wilgotność. Parametry uzgodnione zostały z Instytutem Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Chodzi o to, by jak najdłużej zachować je w dobrym stanie - dodaje dr Mikołaj Getka-Kenig.

30.07.2021. Sandomierz. Unikatowe szachyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dyrektor planuje, aby docelowo w zamku powstała przestrzeń poświęcona wyłącznie szachom sandomierskim.

Muzeum Okręgowe przygotowuje też plan ich promocji. Jak powiedziała Anna Boroń, kierownik działu promocji i edukacji w tej placówce, zwiedzający sugerują na przykład, że szachy powinny być dostępne w formie pamiątki, którą można kupić i zabrać ze sobą do domu.

- Zdajemy sobie sprawę, że wizerunek szachów sandomierskich jest jednym z bardziej wartościowych, o który powinniśmy dbać, dlatego bardzo nam zależy na tym, aby te pamiątki były dobrej jakości - stwierdziła.

Szachy sandomierskie zostały odkryte w 1962 roku przez przypadek, w trakcie prac archeologicznych prowadzonych przez obecny Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Natknięto się na nie na wzgórzu, przy kościele św. Jakuba.

30.07.2021. Sandomierz. Unikatowe szachyFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

SZACHY SANDOMIERSKIE - EUROPEJSKI UNIKAT

Są wyjątkowe na skalę europejską. Są jednymi z najstarszych, jakie zachowały się do naszych czasów. Są niemal kompletne, dlatego tak bardzo wyjątkowe. Są bardzo małe - mają od 10 do ok. 20 mm wysokości i mają cechy arabskie. Szachy Sandomierskie.

Reklama