Uniwersytet dla wszystkich [PROGRAM ZAJĘĆ]

Data publikacji: 21.09.2020 14:33
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu


Fot. UJK

Kurs języka chińskiego, warsztaty maturalne, zajęcia dla najmłodszych pasjonatów nauki. To niektóre propozycje, przygotowane przez Uniwersytet Jana Kochanowskiego w projekcie Uniwersytetu Otwartego.

Uczelnia zaprasza m.in. na cykl 60 wykładów popularno-naukowych. Dziś pierwszy z nich w uniwersyteckim studiu telewizyjnym nagrał profesor Marek Ruszkowski, językoznawca. Dotyczył języka i tego jak się zmienia. Tę ewolucję widać na przykład w mediach.

- W epoce przed 1989 rokiem mieliśmy wyraźny podział na język oficjalny oraz język potoczny. Teraz to się zaciera, co widać nie tylko u osób zapraszanych do studiów telewizyjnych czy radiowych, ale też w wypowiedziach dziennikarzy - mówi profesor Marek Ruszkowski.

Wśród pikantnych przykładów, które podaje w swoim wykładzie jest między innymi tytuł z Faktu: Niemcy olali Kubicę.

Anna Ewa Wileczek, kierownik Uniwersytetu Otwartego mówi, że wykłady będą dostępne online na stronie projektu, a wśród prelekcji znajdą się też tematy związane z medycyną czy naukami ścisłymi. Jak dodaje, głównym celem Uniwersytetu Otwartego jest prezentowanie mieszkańcom regionu najnowszych informacji na temat badań naukowych, ale też promocja UJK.

Jednym z elementów projektu jest wznowienie przerwanych przez pandemię zajęć Uniwersytetu Dziecięcego. Profesor Anna Ewa Wileczek zapewnia, że dużo atrakcji czeka również na młodzież czy osoby dorosłe.

- Mamy już w tej chwili pierwsze kursy maturalne, ale też kursy języka angielskiego, które uczniom szkół średnich czy maturzystom pozwolą znacznie poszerzyć wiedzę - twierdzi profesor.

W planach jest też kurs języka chińskiego, który będzie odbywał się online. W ofercie dla seniorów jest cykl koncertów w połączeniu z warsztatami. Zajęcia będą odbywały się w małych grupach z zachowaniem zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Większość zajęć Uniwersytetu Otwartego jest darmowa. Za część kursów czy warsztatów trzeba jednak zapłacić. Kwoty wahają się od 5 do 200 zł.

Program zajęć Uniwersytetu Otwartego znajdą państwo na stronie organizatora.

Reklama