Uniwersytet podsumował rekrutację. Który kierunek najpopularniejszy?

Data publikacji: 19.07.2021 15:28
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego

Kielce. Uniwersytet Jana Kochanowskiego
Fot. Radio Kielce

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach podsumowano rekrutację na pierwszy rok.

Najpopularniejszy okazał się kierunek lekarski. Rektor UJK Stanisław Głuszek nie ukrywa zadowolenia z wyników, które udało się w tym roku uzyskać.

- Porównując statystyki do lat ubiegłych i biorąc pod uwagę szczególną sytuację można powiedzieć, że jesteśmy zadowoleni  rekrutacją. Nawet na tych kierunkach, gdzie obawialiśmy się, że będzie problem z otworzeniem niektórych kierunków, to wydaje się, że ostateczna decyzja będzie na „tak” i osiągniemy pułap 20 chętnych, aby utworzyć dany kierunek - mówi rektor.

W tym roku na studiach stacjonarnych uniwersytet oferował 4 386 miejsc, zgłosiło się 7 804 kandydatów. Od lat najpopularniejszym jest właśnie kierunek lekarski.

- Najpopularniejszym kierunkiem na studiach stacjonarnych, według liczby kandydatów na jedno miejsce, jest oczywiście kierunek lekarski. To ponad 30 osób na jedno miejsce. Zaraz po nim jest psychologia - blisko 7 osób na jedno miejsce, kryminologia stosowana - 6 osób na jedno miejsce, fizjoterapia - prawie 6 na jedno miejsce. Wysoko w rankingu jest też kosmetologia, finanse i rachunkowość, dietetyka, filologia angielska, zarządzanie i prawo. W grupie dziesięciu najpopularniejszych kierunków pięć jest związanych z medycyną - wyjaśnia Stanisław Głuszek.

Ostatnia osoba na liście przyjętych na medycynę osiągnęła wynik 159,67 pkt., gdzie w ubiegłym roku, próg punktowy wyniósł 167,46 pkt. Oznacza to, że wymagany wynik maturalny na poziomie rozszerzonym wynosi 78 proc. z biologii, 80 proc. z chemii oraz 88 proc. z matematyki.

- Z kolei wśród najmniej obleganych kierunków są między innymi: chemia, fizyka techniczna, inżyniera danych, filologia rosyjska i germańska, sztuki plastyczne, wzornictwo i zarządzanie w politykach publicznych - dodaje rektor.

UJK ma jeszcze 177 wolnych miejsc między innymi na Wydziale Humanistycznym oraz na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Ścisłych.

Rozpoczęcie drugiego naboru na studia stacjonarne pierwszego stopnia oraz jednolite magisterskie odbędzie się 25 lipca 2021 roku.

Ogłoszenie listy zakwalifikowanych do przyjęcia planowane jest 17 września 2021 r.

adv adv
Wiadomości
Reklama