Upały niebezpieczne dla osób starszych. Ratownicy mają pełne ręce roboty

Data publikacji: 10.08.2020 12:41
Autor: Monika Miller / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Panujące od kilku dni upały powodują, że świętokrzyskie pogotowie ma więcej wyjazdów do osób, które zasłabły lub źle się poczuły z powodu wysokiej temperatury.

Marta Solnica, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego w Kielcach informuje, że obecnie jest bardzo dużo zgłoszeń do pacjentów starszych i przewlekle chorych, którzy w takiej temperaturze wymagają pomocy - mówi. Nie ma natomiast wielu wyjazdów do osób, które przegrzały się na słońcu.

- Mam wrażenie, że ludzie zrozumieli, że nie powinni wychodzić na zewnątrz przy takich upałach.

Jak dodaje, jest kilka wskazówek, których zawsze należy przestrzegać.

- Powinno się unikać najbardziej gorących godzin w ciągu dnia. Nie należy przebywać długo na słońcu i w miarę możliwości zakrywać głowę. Trzeba także dużo pić - radzi.

Zaznacza także, aby szczególnie osoby z chorobami układu krążenia w ciągu dnia uzupełniały elektrolity. W sytuacji, gdy poczujemy, że robi nam się słabo powinniśmy usiąść i napić się wody. Jeżeli to nie pomoże należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i wezwać karetkę pogotowia.

Kielczanie pytani o sposoby na upały radzą by zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą i cały czas się nawadniać. Pomagają też zimne lody, które dodatkowo są bardzo smaczne. Jak trzeba przejść dłuższą trasę, trzeba szukać cienia - radzą.

Meteorolodzy przewidują że w najbliższych dniach słońca będzie dużo, a temperatury będą wynosić około 30 stopni. Jak wynika z prognoz naszego radiowego synoptyka Marka Stefańca, do środy na termometrach będzie utrzymywało się około 30 st. Celsjusza. Później nastąpi dwudniowe ochłodzenie, jednak w weekend znowu możemy spodziewać się upałów.

- Na termometrach ponownie zobaczymy 30, a nawet 31 st. Celsjusza. Pamiętajmy, że o upale mówimy wtedy, gdy temperatura przekracza 30 st. C. Wówczas jest ona zagrożeniem dla naszego zdrowia - mówi.

Tagi do tego wpisu
Podobne wiadomości
Reklama