Upamiętnili ofiary niemieckiej i ukraińskiej zbrodni

Data publikacji: 01.08.2021 11:37
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.08.2021. Rosiejów. Uroczystości upamiętniające mieszkańców Rosiejowa pomordowanych w sierpniu 1944 roku

01.08.2021. Rosiejów. Uroczystości upamiętniające mieszkańców Rosiejowa pomordowanych w sierpniu 1944 roku
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

- Sierpień to szczególny miesiąc w historii naszej ojczyzny. To miesiąc pamięci, modlitwy. Odwołujemy się do wydarzeń sprzed 77 lat - tymi słowami ksiądz Marian Fatyga, dziekan dekanatu skalbmierskiego, rozpoczął swoją homilię w Kaplicy pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny w Rosiejowie. Dziś modlono się w intencji mieszkańców tej miejscowości pomordowanych w sierpniu 1944.

- Rosiejów znalazł się na trasie przemarszu oddziałów Niemców i Ukraińców - od strony Miechowa. Weszli tu nocą z 4 na 5 sierpnia 1944 roku - mówi Leszek Śmiech, przewodniczący Rady Miejskiej w Skalbmierzu.

- Zginęły cztery osoby. Stanisław Kuś, Zofia Otmianowska, Andrzej Matecki i Stefan Sokół. Oddziały Niemców i Ukraińców dokonywały aktu terroru wioskach leżących na ich trasie. W pobliskich miejscowościach również wyciągano z domów mieszkańców i mordowano – zaznacza Leszek Śmiech.

01.08.2021. Rosiejów. Uroczystości upamiętniające mieszkańców Rosiejowa pomordowanych w sierpniu 1944 rokuFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Siedem lat temu odsłonięto tutaj tablicą pamiątkową - w hołdzie mieszkańcom rozstrzelanym przez hitlerowców. Wmurowana została na zachodniej ścianie kaplicy. Dziś, na zakończenie porannych uroczystości, złożono symboliczną wiązankę kwiatów, zapalono znicze i odmówiono modlitwę za poległych.

01.08.2021. Rosiejów. Tablica upamiętniająca mieszkańców Rosiejowa pomordowanych w sierpniu 1944 rokuFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Ksiądz Marian Fatyga podkreśla, że w ramach tygodnia obchodów pacyfikacji Skalbmierza, na godzinę 17.30 zaplanowano koncert ku pamięci ofiar pacyfikacji w skalbmierskiej kolegiacie. W programie utwory m.in. Noskowskiego i Masseneta. 

- Melodie zostaną zagrane na flecie i harfie. To bardzo oryginalne instrumenty. Również Andrzej Bienias, regionalista przypomni rys historyczny z sierpnia 1944 roku, opatrzony przeze mnie poetycko-refleksyjnym komentarzem - mówi ksiądz Marian Fatyga.

01.08.2021. Rosiejów. Uroczystości upamiętniające mieszkańców Rosiejowa pomordowanych w sierpniu 1944 rokuFot. Marta Gajda / Radio Kielce

Pacyfikacja Skalbmierza rozpoczęła się rankiem 5 sierpnia 1944 roku. Popołudniu połączone siły partyzanckie Armii Krajowej, Batalionów Chłopskich i Armii Ludowej oraz wspierające ich dwa czołgi radzieckie, zdołały odbić miasteczko z rąk Niemców. Pacyfikacja Skalbmierza była bardzo brutalna, historycy mówią o sześćdziesięciu czterech zamordowanych cywilach (kobietach, dzieciach, starcach) i 21 partyzantach. Po stronie niemieckiej życie straciło około stu żołnierzy.

W ramach uroczystości ku czci pomordowanych 4 sierpnia o godzinie 19.30 w Szarbii Zwierzynieckiej odbędzie się Apel pod Pomnikiem Pomordowanych. Ochody zakończy capstrzyk dla upamiętnienia ofiar pacyfikacji Skalbmierza wykonany ze skalbmierskiej wieży. Usłyszeć go będzie można o godzinie 21.

Z kolei w czwartek, 5 sierpnia, główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 15 przed Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury. O 15.15 złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem św. Rozalii na Rynku, na maszt wciągnięte zostaną flagi - Polski i Unii Europejskiej, a następnie o godzinie 15.40 odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Ofiar Pacyfikacji. O 16 odprawiona zostanie msza święta w kościele pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, a o 17 na Cmentarzu Wojskowym złożone zostaną kwiaty.

Tagi do tego wpisu
Reklama