Uratowali ludzkie życie, zostali wyróżnieni

Data publikacji: 25.05.2021 20:09
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
25.05.2021. Sandomierz. Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Maruszczak - wiceprezes  zarządu oddziału powiatowego OSP w Sandomierzu,  Dariusz Przyłucki i Bartłomiej Przyłucki - OSP w Gałkowicach, st. kpt Andrzej Włodarczyk - zastępca komendanta powiatowego PSP w Sandomierzu

25.05.2021. Sandomierz. Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Na zdjęciu (od lewej): Waldemar Maruszczak - wiceprezes zarządu oddziału powiatowego OSP w Sandomierzu, Dariusz Przyłucki i Bartłomiej Przyłucki - OSP w Gałkowicach, st. kpt Andrzej Włodarczyk - zastępca komendanta powiatowego PSP w Sandomierzu
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Dwóch druhów z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Gałkowicach zostało dzisiaj wyróżnionych podczas powiatowych uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Zorganizowano je przed siedzibą komendy Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu.

Dariusz Przyłucki i jego 17- letni syn Bartłomiej, 4 maja, przebywając na giełdzie rolnej w Sandomierzu podjęli akcję reanimacyjną nieprzytomnego mężczyzny. Użyli także defibrylatora AED, który jest na wyposażeniu placu targowego. Akcję zakończył zespół ratownictwa medycznego. U mężczyzny udało się przywrócić czynności życiowe.

Dariusz Przyłucki powiedział, że swoją postawą, wraz z synem chciał pokazać, że w takich sytuacjach nie trzeba się bać. Należy przełamać strach i podejmować działania, bo to może uratować ludzkie życie.

- Nigdy nie wiadomo, czy kogoś z naszej rodziny  nie spotka taki przypadek, że będzie potrzebował pomocy. Co się wtedy stanie, jeśli ludzie wokół będą obojętni, albo zbyt pełni strachu, aby podjąć udzielanie pierwszej pomocy? - pytał retorycznie druh z Gałkowic.

Jego nastoletni syn Bartłomiej powiedział, że ma wewnętrzną potrzebę, aby pomagać drugiemu człowiekowi. Jest w OSP od kilku lat. Dodał, że umiejętności ratownicze nabył podczas szkoleń strażackich, a także w szkołach, gdzie uczestniczył w zajęciach z zakresu bezpieczeństwa. Teraz jest to II Liceum Ogólnokształcące w Sandomierzu, a wcześniej Gimnazjum w Dwikozach i Szkoła Podstawowa w Gałkowicach.

Waldemar Maruszczak, wiceprezes zarządu oddziału powiatowego Ochotniczych Straży Pożarnych w Sandomierzu powiedział, że trzeba mieć odwagę i wiedzę, by podejmować takie działania.

Andrzej Włodarczyk, zastępca komendanta powiatowego PSP podkreślił, że kwestia szkoleń strażaków, zarówno zawodowych jak i ochotników, jest traktowana bardzo profesjonalnie. Doskonalone są umiejętności, które mogą się przydać w różnych sytuacjach i to przynosi efekty.

Podczas uroczystości medale i odznaczenia otrzymało w sumie 17 osób. Oprócz strażaków także przedstawiciele instytucji ściśle współpracujących z PSP. Wręczono również 14 awansów na wyższe stopnie służby strażackiej. Starszy kapitan Piotr Krytusa, komendant powiatowy PSP w Sandomierzu powiedział, że w okresie wiosennym najczęstszymi zdarzeniami, do których wyjeżdżają strażacy są pożary traw i nieużytków. Dzieje się tak, pomimo nieustannej akcji prewencyjnej, realizowanej wspólnie z samorządami oraz różnymi instytucjami.

Piotr Krytusa dodał, że sandomierska jednostka jest przygotowana do udziału w rozmaitych zdarzeniach, np. z zakresu ratownictwa technicznego, chemicznego, poszukiwawczego. W ramach komendy Państwowej Straży Pożarnej działa grupa specjalistyczna wodno- nurkowa, a w trakcie tworzenia jest grupa sonarowa, także o randze specjalistycznej, która będzie wykorzystywana do poszukiwań pod wodą. Najnowszym nabytkiem komendy w Sandomierzu jest ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy.

25.05.2021. Sandomierz. Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Na zdjęciu: st. bryg. Grzegorz Rajca - zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w KielcachFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Starszy brygadier Grzegorz Rajca, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Kielcach powiedział, że potencjał ratowniczy państwowej i ochotniczej straży pożarnej w powiecie sandomierskim jest bardzo duży i stanowi ona ważne ogniwo w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym. Świadczy o tym przede wszystkim skuteczność funkcjonariuszy.

Starosta sandomierski Marcin Piwnik powiedział, że bardzo dobre wyposażenie sandomierskich strażaków niewiele by znaczyło, gdyby nie ich wyszkolenie, umiejętności i zaangażowanie w pracy. Podziękował wszystkim strażakom za dotychczasowy trud, dzięki któremu mieszkańcy powiatu mogą czuć się bezpiecznie.

25.05.2021. Sandomierz. Powiatowe uroczystości z okazji Dnia Strażaka. Na zdjęciu: Marcin Piwnik - starosta sandomierskiFot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Uroczystości  były również okazją do wręczenia wyróżnienia okolicznościowego komendanta powiatowego PSP w Sandomierzu, które otrzymał druh Bolesław Gradziński - prezes zarządu oddziału powiatowego OSP, człowiek o wielkim autorytecie i dorobku społecznym, ceniony druh nie tylko w środowisku lokalnym, ale także na szczeblu krajowym.

Obchody zorganizowano w sposób bardzo uroczysty, z całym ceremoniałem strażackim, zaczynając od złożenia raportu, podniesienia flagi na maszt oraz odśpiewania hymnu narodowego.

Komenda PSP w Sandomierzu liczy 67 funkcjonariuszy.

Pełna lista odznaczonych i wyróżnionych:

Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej odznaczył:

Medalem Srebrnym „Za Długoletnią Służbę”:
młodszego brygadiera Grzegorza Niklewicz

Medalem Brązowym „Za Długoletnią Służbę”:
młodszego ogniomistrza Michała Forc
starszego ogniomistrza Rafała Kwiecień

Wymienieni strażacy oznaczenia otrzymają w terminie późniejszym podczas wojewódzkich obchodów Dnia Strażaka w Kielcach.

Brązową Odznakę „Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej” otrzymali:
aspirant Wojciech Świdnicki
starszy ogniomistrz Paweł Forc
starszy ogniomistrz Marcin Jakuszewski
ogniomistrz Marcin Majewski

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
starszy kapitan Andrzej Włodarczyk
młodszy brygadier Piotra Drypa
młodszy kapitan Krzysztof Tabaka

Srebrny Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
młodszy kapitan Paweł Stefański
starszy ogniomistrz Tomasz Nowak
Tomasz Bartosik

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
kapitan Marcin Gawryś
młodszy aspirant Sebastian Marzec
młodszy ogniomistrz Karol Krakowiak

Jako wyraz wzorowej współpracy pomiędzy Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sandomierzu, a reprezentowanymi przez odznaczonych służbami tj. Komendą Powiatową Policji w Sandomierzu, Placówką Straży Granicznej w Kielcach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej i Wojskową Komendą Uzupełnień w Sandomierzu:

Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
inspektor Ryszard Komański - komendant powiatowy Policji w Sandomierzu
podpułkownik Daniel Wojtaszkiewicz - komendant Placówki Straży Granicznej w Kielcach Karpackiego Oddziału Straży Granicznej

Brązowy Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” otrzymali:
podpułkownik Artur Gołębiowski - Wojskowy Komendant Uzupełnień w Sandomierzu
nadkomisarz Wojciech Szymczak - zastępca komendanta Policji w Sandomierzu

Awanse w stopniach:

stopień kapitana otrzymali:
młodszy kapitan. Marcin Gawryś
młodszy kapitan Łukasz Olech

stopień ogniomistrza otrzymali:
młodszy ogniomistrz Tomasz Kasiński
młodszy ogniomistrz Marcin Majewski
młodszy ogniomistrz Adrian Piątkowski

stopień młodszego ogniomistrza otrzymał:
starszy sekcyjny Tomasz Nalepa

stopień starszego sekcyjnego otrzymał:
sekcyjny Michał Liss
sekcyjny Łukasz Świerkula
sekcyjny Artur Zieja
sekcyjny Karol Zych

stopień sekcyjnego otrzymał:
starszy strażak Michał Kwiatkowski

stopień starszego strażaka otrzymali:
strażak Grzegorz Makówka
strażak Tomasz Ryś
strażak Kamil Trześniewski

Reklama