Urząd Statystyczny przypomina o spisie powszechnym. Dotychczas spisał się co czwarty mieszkaniec

Data publikacji: 11.06.2021 15:39
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
11.06.2021 Kielce. ŚUW. Konferencja dotycząca  Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie świętokrzyskim. Na zdjęciu od lewej: wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach Agnieszka Piotrowska - Piątek i rzecznik prasowy wojewody Marzena Chodakowska

11.06.2021 Kielce. ŚUW. Konferencja dotycząca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie świętokrzyskim. Na zdjęciu od lewej: wojewoda Zbigniew Koniusz, dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach Agnieszka Piotrowska - Piątek i rzecznik prasowy wojewody Marzena Chodakowska
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

27 procent mieszkańców województwa świętokrzyskiego wzięło do tej pory udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. Najlepiej w regionie wypadają m.in. gminy Czarnocin, Kije i Koprzywnica.

Dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach, Agnieszka Piotrowska-Piątek przypomina, że udział w spisie jest obowiązkowy. Można tego dokonać na wiele sposobów. Najlepiej zrobić to przez internet na stronie spis.gov.pl.

- Od pewnego czasu pracują również rachmistrzowie spisowi, którzy dzwonią do mieszkańców. Są to zarówno pracownicy Urzędu Statystycznego w Kielcach, jak i osoby, które są zatrudnione na umowy zlecenie. Mamy w województwie świętokrzyskim ponad 500 takich osób - mówi.

Działa również infolinia spisowa pod numerem 22 279 99 99. Można z niej skorzystać od poniedziałku do piątku i przekazać swoje dane.

Ponadto, urząd uruchamia mobilne punkty spisowe. Od najbliższego poniedziałku do piątku dostępny będzie taki punkt w Pasażu Świętokrzyskim w Kielcach, w godzinach 9.00-20.00. Pytania, na które trzeba odpowiedzieć, dotyczą m.in. liczby osób mieszkających pod danym adresem, relacji rodzinnych i wieku.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz zachęca do samodzielnego udziału w spisie przez internet. Jak przyznaje, jest to bardzo proste.

- Moja osoba jest tego gwarantem. Uzupełnienie danych zajęło mi około 15 minut, a rodzinę mam liczną - dodaje.

Osoby, które wezmą udział w losowaniu mogą wziąć udział w loterii, w której główną nagrodą jest samochód osobowy.

Za odmowę udziału w spisie grozi kara grzywny.

11.06.2021 Kielce. ŚUW. Konferencja dotycząca Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 w województwie świętokrzyskim. Na zdjęciu od lewej: wojewoda Zbigniew Koniusz i dyrektor Urzędu Statystycznego w Kielcach Agnieszka Piotrowska - PiątekFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Reklama