Utalentowani śpiewacy rywalizują w Kielcach. Trwa Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz

Data publikacji: 28.11.2020 11:37
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. IX Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz dla uczniów szkół muzycznych - hybrydowy

Kielce. IX Ogólnopolski Konkurs Wokalny im. Krystyny Jamroz dla uczniów szkół muzycznych - hybrydowy
Fot. www.muzyczna.kielce.pl

Mistrzowski recital wokalny w wykonaniu Joanny Woś i Artura Jaronia zakończył IX Konkurs Wokalny imienia Krystyny Jamroz dla uczniów szkół muzycznych. Dziś artystyczne zmagania rozpoczęli studenci i absolwenci.

Ze względu bezpieczeństwa, rywalizacja uczniów odbywała się zdalnie.

Jak wyjaśnia Artur Jaroń, dyrektor Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych imienia Ludomira Różyckiego w Kielcach, przy konkursach online zawsze istnieje problem z różną jakością nagrań.

- Generalnie wszyscy sprostali temu, żeby zamieścić linki do swoich wykonań. Jury podkreślało, że mimo tych trudnych warunków, poziom był bardzo wysoki - dodaje.

Nadesłane występy, w siedzibie kieleckiej szkoły, oceniali znakomici soliści i pedagodzy: Joanna Woś, Magdalena Idzik, Anna Jeremus-Lewandowska, Andrzej Biegun, pod przewodnictwem Adama Zdunikowskiego.

W konkursie wzięło udział 54 uczniów szkół muzycznych, w dwóch kategoriach wiekowych. W grupie pierwszej, którą stanowi uczniowie klas I i II do 23 roku życia, drugie miejsce zajęła uczennica z kieleckiej szkoły muzycznej - Monika Tomasik, co ucieszyło dyrektora Artura Jaronia.

- Rośnie nam kolejne pokolenie młodych śpiewaków. To ważne, że Kielce wciąż mają te talenty wokalne, na czym mi zależy, mając w gronie pedagogów tak wybitne artystki, jak Roma Owsińska, Renata Drozd, Marzena Trzebińska. Praca tych pań owocuje. Mimo, że śpiew solowy, operowy, jest trudną dziedziną, znacznie trudniejszą niż śpiew estradowy, to jednak nasza młodzież osiąga sukcesy, później wielu absolwentów występuje nawet na światowych scenach - podkreśla.

Prezentacje laureatów IX Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz dla uczniów szkół muzycznych można obejrzeć na internetowej stronie Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. Tam też jest link do mistrzowskiego recitalu wokalnego. Odbył się on w Filharmonii Świętokrzyskiej, bez udziału publiczności, a wystąpili śpiewaczka Joanna Woś i pianista Artur Jaroń.

Oprócz nagród i wyróżnień, laureaci otrzymali zaproszenie do udziału w 27. Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym imienia Krystyny Jamroz, który w przyszłym roku odbędzie się w Busku-Zdroju. Wystąpią na nim także najlepsi soliści, wyłonieni podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego imienia Krystyny Jamroz. Te zmagania, w których udział biorą studenci uczelni muzycznych i ich absolwenci, rozpoczęły się dziś w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach.

Jak mówi dyrektor Artur Jaroń, w tym przypadku soliści „na żywo” występują przed jury.

- Ta część odbędzie się bez udziału publiczności i w reżimie sanitarnym, ale w formie bezpośredniej, ponieważ w przypadku dorosłych, dojrzałych artystów takie walory, których żaden mikrofon nie jest w stanie wychwycić, czy elementy przekazu aktorskiego są niezwykle istotne - tłumaczy.

Do udziału w konkursie zgłosiło się prawie 60 uczestników. Ich oceną zajmie się komisja w składzie: Adam Zdunikowski, Magdalena Idzik, Andrzej Biegun i Iwona Hossa. Przesłuchania zaczęły się dziś. Wyniki poznamy we wtorek, 1 grudnia.

Więcej na temat konkursu można przeczytać TUTAJ.

Reklama