Uzdrowisko zbada zagrożonych cukrzycą

Data publikacji: 03.07.2020 14:04
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Busko-Zdrój. 11.02.2019 / Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Około 250 tys. mieszkańców województwa świętokrzyskiego, w wieku od 45 do 64 lat zostanie objętych programem zapobiegania i wczesnego wykrywania cukrzycy.

Zostaną z nimi przeprowadzone wywiady zdrowotne, z których będzie wynikać, kto jest zagrożony tą chorobą. W efekcie, ponad 50 tys. osób, u których zostanie stwierdzone ryzyko wystąpienia cukrzycy, będzie mogło nieodpłatnie skorzystać z badania stężenia glukozy we krwi oraz indywidualnych porad.

Projekt realizuje Uzdrowisko Busko-Zdrój. Ankiety przeprowadzi firma z Gliwic, z którą Zarząd Uzdrowiska podpisał umowę. Prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój Wojciech Lubawski informuje, że głównym celem programu jest troska o zdrowie mieszkańców i zwiększenie ich świadomości społecznej na temat choroby.

- To w tej chwili w Europie największy projekt badawczy. Wiemy, że to niebezpieczna i podstępna choroba. Powinniśmy być dumni, że w naszym województwie jest taki program, bo tak naprawdę walczymy o ludzi, o zdrowie, o życie naszych wujków braci czy znajomych - zaznacza.

W ramach projektu zaplanowane zostały warsztaty dietetyczne oraz zajęcia grupowe z aktywności fizycznej.

Pod względem zachorowalności na cukrzycę nasze województwo zajmuje czwarte miejsce w kraju. Działania profilaktyczne programu finansowane są z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Reklama