W Busku rozbrzmiewa muzyka ludowa

Data publikacji: 24.07.2021 16:39
Autor: Marta Gajda-Kruk / Kategoria: Kultura
24.07.2021. Busko-Zdrój. Buskie Spotkania z Folklorem

24.07.2021. Busko-Zdrój. Buskie Spotkania z Folklorem
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

Dziś pierwszy dzień finału 45. Buskich Spotkań z Folklorem. W Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju prezentuje się plejada kapel ludowych, zespołów śpiewaczych oraz solistów z naszego regionu. To największa taka impreza w Świętokrzyskiem.

Łącznie, w dwudniowym finale konkursu wystąpi 60 spośród ponad 100 wykonawców, którzy zaprezentowali się w trakcie rejonowych eliminacji. Swoją twórczość zaprezentował już m.in. Zespół Ludowy „Sokołów”. To grupa śpiewaczo-taneczna powstała w 2016 roku, prowadzona przez Krystynę Nartowską.

- Mamy repertuar z przekazu naszych dziadków i babć. Np. pierwszy utwór, który śpiewałyśmy to „Stoi Wisienka”, bardzo stary, nigdzie nie publikowany, bo według mnie takie są najcenniejsze. Drugi utwór to „W niedzielę rano” - wymienia.

Jerzy Szczyrba, członek jury konkursowego, podkreśla, że Buskie Spotkania z Folklorem to jeden z najbardziej prestiżowych przeglądów. Zaznacza, że jury oceniając muzykę ludową bierze pod uwagę poziom artystyczny, dobór repertuaru i zgodność z regionem, a także użycie gwary.

- Pierwiastek ludowy w dzisiejszych czasach to nieco trudny do uchwycenia element. Wszelkie wpływu popkultury, muzyki popularnej, jak również innych stylów, przenikanie się różnych regionów miedzy sobą powodują, że przede wszystkim gwara i jej wierność nie zawsze jest zachowana. Ludzie się przemieszczają, a niektóre słowa zachowują się bardziej w kierunku literackim - wyjaśnia.

Zarówno mieszkańcy, jak i kuracjusze, którzy przysłuchiwali się występom, podkreślali, że świetnie się bawią. Zaznaczali, że to wesoła, pełna humoru i poprawiająca nastrój muzyka.

Organizatorem 45. Buskich Spotkań z Folklorem jest Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, zaś współorganizatorem od lat jest Radio Kielce.

Na najlepszych czekają dwie nagrody główne, fundowane przez Radio Kielce. To: Grand Prix imienia Piotra Gana oraz Nagroda imienia Heleny Szelestowej.

Drugi dzień występów finalistów rozpocznie się w niedzielę o godz. 11.

Zwycięzców 45. Buskich Spotkań z Folklorem, poznamy 8 sierpnia. Oficjalne wyniki zostaną ogłoszone na koncercie laureatów, który odbędzie się w Wojewódzkim Domu Kultury im. J. Piłsudskiego w Kielcach o godzinie 11.

adv adv
Wiadomości
Reklama