W Busku-Zdroju ceny za śmieci znów w górę

Data publikacji: 15.09.2020 16:55
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Więcej niż dotychczas zapłacą za wywóz śmieci mieszkańcy gminy Busko-Zdrój. Podczas sesji radni zdecydowali, że za odbiór śmieci segregowanych trzeba będzie zapłacić 19,5 zł miesięcznie, a za niesegregowane - 43 zł. Dotychczas, stawki wynosiły: 14,5 zł i 29 zł.

Zaniepokojona sytuacją jest radna Magdalena Konieczna-Różycka. Jak mówi, nie jest to dobre, że po niespełna roku, zostaje podniesiona opłata za wywóz śmieci. Obawia się, że dopóki nie zostanie zmieniony system gospodarowania odpadami, te opłaty będą co chwilę wzrastały, a mieszkańcy co rusz będą zaskakiwani podwyżkami.

- Od dłuższego czasu proponujemy, żeby ten system został zmieniony. Mówiliśmy o edukacji ekologicznej, czyli informowaniu mieszkańców w jaki sposób powinni segregować śmieci, aby zmniejszyć tworzenie odpadów. Powinien być zmieniony także sposób sprzedaży segregowanych śmieci – zaznacza.

Przeciwna podwyżce jest także radna Danuta Prędka. Uważa, że koszty wywozu śmieci nie są obliczone rzetelnie.

- Jest dużo nieprawidłowości, system jest niewydolny. Trzeba to uporządkować. Nie jestem przekonana do takiej podwyżki. To niesprawiedliwe – mówi radna.

„Za” jest z kolei Bogdan Błaszczyk. Jak mówi, śmieci wciąż przybywa, a gmina za darmo śmieci nie będzie odbierać. Dodaje, że na wysypisku w Dobrowodzie obecnie zalega 80 ton odpadów, których nikt nie chce odebrać.

- Zalegają śmieci wielkogabarytowe, wyselekcjonowane, których też nie chce nikt odebrać. Nie ma kto odebrać plastików. Zgodnie z ustawą tylko i wyłącznie rok można trzymać śmieci na składowisku, w innym wypadku będziemy płacić kary – zaznacza.

Za przyjęciem podwyżek głosowało 12 radnych, przeciw opowiedziało się 5 osób, 2 się wstrzymały, jedna zaś była nieobecna. Stawki przyjęte przez radę miejską zaczną obowiązywać od października tego roku.

Jak czytamy w uzasadnieniu uchwały w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, podwyżka jest spowodowana dużym wzrostem ilości odpadów, a co za tym idzie, zwiększeniem kosztów związanych z ich odbiorem i zagospodarowaniem.

Ponadto, dochody gminy w oparciu o obowiązujące stawki, są niewystarczające do pokrycia kosztów funkcjonowania systemu gospodarki odpadami komunalnymi

Reklama