W całym regionie pojawią się maszty i flagi

Data publikacji: 04.09.2020 13:35
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Rząd sfinansuje zakup masztów i flag dla wszystkich gmin, które dołączą do akcji „Pod biało-czerwoną”. Wystarczy, że mieszkańcy zbiorą odpowiednią ilość podpisów wyrażających chęć wywieszenia w miejscu publicznym flagi narodowej.

Jak informuje Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, pomysł narodził się w stulecie Bitwy Warszawskiej by upamiętnić to wydarzenie i aby w centralnych punktach naszych gmin powiewała biało-czerwona flaga.

- Dzięki internetowi mieszkańcy całej Polski mogą głosować, by to w ich miejscowości stanął maszt, na którym będzie dumnie powiewać biało-czerwona flaga. Jest ona symbolem tego wszystkiego, co w naszej historii jest ważne oraz tych wszystkich ludzi, którzy poświęcili swoje życie byśmy mogli cieszyć się z tego, że mamy wolne, niepodległe i suwerenne państwo - dodał wicewojewoda Rafał Nowak.

Aby wziąć udział w akcji należy zebrać odpowiednią liczbę podpisów za pomocą serwisu internetowego gov.pl/web/bialoczerwona. W gminach do 20 tysięcy mieszkańców trzeba zebrać przynajmniej 100 podpisów, w gminach do 100 tys. mieszkańców - 500, a w gminach powyżej 100 tys. mieszkańców projekt musi poprzeć co najmniej 1 tys. osób.

Akcja podoba się kielczanom. Jak mówili, nie powinniśmy się wstydzić swoich barw narodowych, ale musimy mieć też miejsca, by je eksponować. Dlatego pochwalali pomysł rządu, by sfinansować zakup nie tylko samych flag, ale też i masztów.

Zbiórka podpisów już ruszyła i potrwa do 11 listopada. Ogłoszenie wyników i opublikowanie listy gmin objętych programem „Pod biało-czerwoną” nastąpi 29 listopada.

W trzech gminach, które osiągną największą procentowo liczbę głosów w stosunku do liczby mieszkańców, w uroczystości podniesienia flagi na maszt przewidywany jest udział premiera Mateusza Morawieckiego.

Tagi do tego wpisu
Reklama