W Cedzynie nie można się kąpać

Data publikacji: 21.07.2021 10:45 / Data aktualizacji: 21.07.2021 11:11
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Cedzyna. Zalew

Cedzyna. Zalew
Fot. Marcin Marszałek / Radio Kielce

Biegunka, wymioty, wysypka - to grozi ludziom, którzy będą kąpali się w zalewie w Cedzynie.

Jak informuje Jacek Piróg, kierownik referatu spraw obywatelskich w Urzędzie Gminy Górno, z powodu zagrożenia mikrobiologicznego, inspekcja sanitarna zakazała kąpieli po wschodniej i zachodniej stronie zalewu.

- Zalew w miejscowości Cedzyna został zamknięty. Próbki wody zostały pobrane z obydwu miejsc do kąpieli i dostarczone do laboratorium w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach - tłumaczy Jacek Piróg.

Justyna Jaworska, z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach mówi, że w obu miejscach wykryto bakterie, które mogą być groźne dla kąpiących się.

- To są bakterie z grupy bakterii kałowych. Wykryto ponadnormatywną liczbę bakterii Escherichia coli w Cedzynie strona zachodnia, również po stronie wschodniej zalewu norma Escherichia coli była przekroczona. Było tam też przekroczenie normy enterokoków - informuje Justyna Jaworska.

Dziś lub jutro powinny być znane wyniki kolejnego badania próbek wody z zalewu. Jak ustaliło Radio Kielce, to jedyny taki przypadek w województwie, pozostałe kąpieliska i miejsca przeznaczone do kąpieli są bezpieczne.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama