W centrum Kielc przybędzie zieleni

Data publikacji: 14.05.2022 13:01
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
14.05.2022. Kielce. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (w środku): Agata Wojda - wiceprezydent Kielc

14.05.2022. Kielce. Konferencja prasowa. Na zdjęciu (w środku): Agata Wojda - wiceprezydent Kielc
Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

W połowie czerwca miasto Kielce ogłosi przetarg na realizację czterech projektów, których celem będzie zazielenienie przestrzeni publicznej.

Agata Wojda, wiceprezydent Kielc podczas sobotniej konferencji prasowej opowiedziała o szczegółach zmian.

- W ramach tej inwestycji wykonamy cztery zadania. Będzie to zazielenienie Rynku, na którym posadzony zostanie m.in. okazały dąb, a na płycie zaaranżowane zostaną także nowe, zielone przestrzenie. Drugie zadanie, to rewitalizacja ulicy Bodzentyńskiej na odcinku od ulicy Kościuszki do placu św. Wojciecha, gdzie zbudowana zostanie pergola i posadzone nowe rośliny. W ramach inwestycji zagospodarowany zostanie także pas zieleni przed budynkiem dawnej synagogi oraz zrewitalizowany zostanie skwer im. Ireny Sendlerowej. Na skwerze pojawią się nowe nasadzenia oraz altana, ławki i leżaki. Zmieniony zostanie również istniejący tam plac zabaw - wymieniała Agata Wojda.

Bartosz Piwowarski, pełnomocnik prezydenta Kielc ds. ochrony przyrody i różnorodności biologicznej poinformował, że dzięki tej inwestycji przybędzie zarówno drzew, jak i elementów małej architektury.

- Posadzimy przede wszystkim drzewa liściaste, ale iglastych też przybędzie. Przybędzie też krzewów. Tego typu nasadzenia na pewno złagodzą klimat w upalne dni i pobyt w takich miejscach będzie bardzie komfortowy. Pojawią się również elementy małej architektury, jak stylowe donice, w których posadzone zostaną byliny - powiedział Bartosz Piwowarski.

Inwestycja ma się zakończyć w ciągu 14–16 miesięcy od ogłoszenia przetargu. Jej szacowany koszt to 23 mln zł, z czego 90 proc. miasto pozyskało z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Reklama