W czerwcu rozpocznie się remont ważnego kieleckiego skrzyżowania

Data publikacji: 10.05.2021 13:22
Autor: Paulina Michta / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.03.2021 Kielce. Ulica Witosa

15.03.2021 Kielce. Ulica Witosa
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Na przełomie czerwca i lipca powinny rozpocząć się dwie ważne inwestycje drogowe w Kielcach. To remont odcinka ulicy Zagnańskiej od Witosa do granic miasta oraz przebudowa skrzyżowania Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego z Aleją Solidarności.

Jak mówi Jarosław Skrzydło, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, umowy z wykonawcami powinny zostać zawarte jeszcze w tym miesiącu.

- W tym momencie czekamy na ewentualne odwołania. Jeśli taki wniosek nie wpłynie, jesteśmy gotowi podpisać umowę w maju. Wtedy inwestor w pierwszej kolejności, przystąpi do przygotowania czasowej organizacji ruchu. Taki plan jest bardzo ważny i czasochłonny, ponieważ wymaga zatwierdzenia przez Miejski Zarząd Dróg, Policję jak i Urząd Miasta Kielce. Dopiero po wykonaniu tych czynności, można rozpocząć prace budowlane - dodaje.

Samo skrzyżowanie Alei Tysiąclecia Państwa Polskiego z Aleją Solidarności zostanie kompleksowo przebudowane i w niczym nie będzie przypominać obecnego kształtu. Będzie to skrzyżowanie czterowlotowe, z wyspą centralną umieszczoną na środku. Zainstalowane zostanie także automatyczne sterowanie sygnalizacją świetlną.

Rondo wyglądem będzie przypominać to, które mijamy na skrzyżowaniu Alei IX Wieków Kielc z Aleją Solidarności i ulicą Sandomierską. Natomiast tarcza tego skrzyżowania będzie znacznie większa.

Częścią tej inwestycji jest rozbudowa ul. Domaszowskiej i Żniwnej.

- Ulica Domaszowska będzie przebiegać w takim śladzie jak obecnie, choć pojawią się tam dwa nowe elementy. Zostanie wybudowane rondo w kształcie owalu, połączone z ulicą Górną i ulicą Wiejską oraz jednopasowe rondo na skrzyżowaniu ulic Domaszowska, Poleska i Żniwna.
Dodatkowo, remont przejdzie fragment ulicy Żniwnej, od skrzyżowania z Domaszowską do wysokości pętli autobusowej, która jest zlokalizowana przy drodze ekspresowej numer 74 - wyjaśnia.

Wykonawcą będzie firma TRAKT. Koszt prac wyniesie około 23 mln złotych. Remont potrwa do czerwca przyszłego rok.

Z kolej za remont ulicy Zagnańskiej odpowiedzialna będzie firma Strabag. Inwestycja kosztować będzie 15,5 mln zł.

80 proc. kosztów pokrywa dofinansowanie z Programu Polska Wschodnia.

Zakończenie inwestycji planowane jest w czerwcu przyszłego roku.

Reklama