W Czerwonej Górze uruchomiono pracownię biologii molekularnej. Będą w niej wykonywane testy na obecność koronawirusa

Data publikacji: 18.08.2020 10:36
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Kolejne laboratorium w regionie świętokrzyskim będzie wykonywać testy na obecność koronawirusa. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze uruchomiono pracownię biologii molekularnej, w której wykonywane będą badania.

To już ósme miejsce w województwie włączone do wykazu laboratoriów COVID-19, prowadzonego przez ministra zdrowia.

Jak informuje Marek Bogusławski, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego odpowiedzialny w regionie za ochronę zdrowia, dziennie w laboratorium będzie badanych około 60 próbek.

- Myślę, że to kolejny, dobry ruch zarządu województwa świętokrzyskiego. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych obywateli. Wiadomo, że pandemia koronawirusa cały czas się utrzymuje, w związku z tym jest konieczność wykonywania kolejnych testów w kierunku COVID-19 - mówi Marek Bogusławski.

Jak dodaje, laboratorium jest częścią inwestycji, w ramach której planowane jest wybudowanie nowego, pięciokondygnacyjnego pawilonu, który będzie połączony z obecną infrastrukturą szpitala. Do nowego pawilonu zostaną przeniesione dwa oddziały pulmonologiczne i izba przyjęć. Ponadto zaplanowano przebudowę jednego piętra szpitala z przeznaczeniem na Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc.

- Będzie to nowoczesna placówka, w której leczone będą schorzenia płuc, w tym również najcięższe powikłania powodowane przez koronawirusa, czyli ciężkie zapalenia płuc z niewydolnością oddechową - dodaje wicemarszałek Bogusławski.

Świętokrzyskie Centrum Chorób Płuc w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze zostanie otwarte prawdopodobnie w 2022 roku.

Reklama