W czerwonej strefie imprezy kulturalne są odwołane, ale nie wszystkie instytucje zamknięto

Data publikacji: 09.10.2020 22:52
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. Wojewódzki Dom Kultury

Kielce. Wojewódzki Dom Kultury
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Objęcie Kielc i powiatu kieleckiego czerwoną strefą spowodowało odwołanie wszystkich wydarzeń kulturalnych. Instytucje kultury w stolicy regionu postępują zgodnie z rządowymi wytycznymi, ale nie wszystkie miejsca będą zamknięte.

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach na piątek przełożył zaplanowaną na sobotę, 10 października, premierę spektaklu „Loretta”. Wydarzenie to było połączone z inauguracją tymczasowej sceny w Wojewódzkim Domu Kultury. Natomiast przedstawienia zaplanowane na 11 i 15 października zostały odwołane.

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” z kolei zawiesił wystawianie spektakli od 10 października do odwołania. 

Odwołane zostały wydarzenia, które na najbliższe dni były zaplanowane w Kieleckim Centrum Kultury. W ten weekend miało się odbyć spotkanie z twórczością Witkacego.

- Trzydniówka z Witkacym, czyli trzy spektakle Witkacego, zostały odwołane, bądź zawieszone. Tego jeszcze nie wiemy, czy zostaną przeniesione na inny termin. Rozmowy trwają. Myślę, że na początku przyszłego tygodnia podamy informację, jak to będzie wyglądało - wyjaśnił Robert Wieczorek z impresariatu KCK.

Drugim wydarzeniem, które się nie odbędzie to koncert Organka. Artysta miał wystąpić w piątek, 16 października, natomiast już dziś wiadomo, że jest nowa data. Organizatorzy zapraszają na niedzielę, 20 grudnia 2020, na godzinę 19.00.

Robert Wieczorek przyznaje, że ta sytuacja wymaga zrozumienia z każdej strony.

- Musimy już rozmawiać z artystami, co będzie, jeśli w czwartek będzie decyzja o utrzymaniu nas w strefie czerwonej, a w planach mamy Krystynę Prońko i Grażynę Łobaszewską. Artyści na szczęście ze zrozumieniem do tego podchodzą, ale prawda jest taka, że musimy być w takim działaniu bardzo elastyczni - tłumaczy i dodaje, że również publiczność nie ma łatwej sytuacji.

- Bardzo to uderza na pewno w widzów, którzy muszą czekać, a potem czasami dwa-trzy dni przed imprezą dowiadują się o jej odwołaniu, co utrudnia różne plany, zwłaszcza jak udział w wydarzeniu wiąże się z koniecznością przejechania nawet z dalej położonego miasta - zaznacza.

Koncerty odwołuje też Filharmonia Świętokrzyska w Kielcach. Nie odbędzie się niedzielne „Jesienne muzykowanie”. Natomiast w środę, 14 października nie wystąpi Wiedeńskie Trio.

Na scenie filharmonii, w niedzielę, 11 października miał też się odbyć koncert Śpiewającej Rodziny Kaczmarek. Impreza została przeniesiona na 21 marca 2021 roku. Organizator informuje, że bilety zachowują ważność.

Kielecki Teatr Tańca na późniejsze terminy przesunął warsztaty tańca jazzowego z pedagogami KTT, które były zaplanowane na 9-11 października (odbyły się tylko piątkowe).

Wojewódzki Dom Kultury przygotowuje się do wzmocnienia działalności online.

- Imprezy kulturalne z uczestnikami na dzisiaj są zawieszone - wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.

- Coś, co można zrobić jako produkcja internetowa, będzie tak realizowane. Już wcześniej przemierzaliśmy się, by festiwal imienia Henryka Morysa i Andrzeja Litwina robić internetowo i po niedzieli będziemy to ogłaszać. Z kolei na niedzielę mieliśmy zaplanowany koncert na dwie marimby, więc zamieścimy go w Internecie, bez udziału widzów. No i od poniedziałku ruszamy z taką pracą, jak była w marcu, kwietniu i maju, czyli internetowo większe działania z naszej strony - dodaje.

Kino Fenomen w WDK będzie działało przy wszelkich ograniczeniach związanych z reżimem sanitarnym. Na widowni będzie mogło zasiąść tylko 25 procent publiczności. Taka sama zasada obowiązuje w obu kinach komercyjnych oraz w kinie Moskwa.

Swoją imprezę odwołał Dom Kultury „Zameczek” w Kielcach. Na wtorek, 13 października był zaplanowany, przełożony z wiosny, koncert finałowy 22. Edycji Festiwalu Scena dla Ciebie z udziałem laureatów konkursu i zespołem Feel.

Zmiany wprowadził też Pałacyk Zielińskiego. Z afisza został zdjęty planowany na sobotę, 10 października koncert kwintetu Just Jazz.

Ale nie wszystkie instytucje się zamykają. Biuro Wystaw Artystycznych w Kielcach będzie pracować bez zmian. Instytucja ta jest czynna od wtorku do niedzieli, w godzinach 11-18. Obowiązuje reżim sanitarny.

Można też odwiedzać Muzeum Narodowe w Kielcach. Wystawy są dostępne dla zwiedzających, natomiast instytucja ta odwołała wszelkie dodatkowe wydarzenia. Działają również oddziały Muzeum Narodowego (Muzeum Dialogu Kultur oraz Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego). Wyjątek stanowi jedynie oddział w Oblęgorku, czyli Pałacyk Henryka Sienkiewicza. Pozostaje on nieczynny do odwołania.

Skansen w Tokarni pracuje, ale nie odbędzie się zaplanowana na najbliższą niedzielę rekonstrukcja historyczna. W komunikacie czytamy: „zagrożenie wynikające z COVID-19 jest zbyt duże. Podjęliśmy taką decyzję w trosce o wspólne bezpieczeństwo. Wydarzenie zostanie zorganizowane w innym terminie”.

W Centrum Edukacji i Kultury Szklany Dom w Ciekotach odwołano koncert Małgorzaty Wojciechowskiej. Artystka miała wystąpić 16 października. Nie będą się również odbywać zaplanowane zajęcia. Natomiast sam dworek jest otwarty dla gości i zwiedzanie odbywa się w reżimie sanitarnym.

adv adv
Wiadomości
Reklama