W czwartek przekazanie dworca do odbioru [WIDEO, ZDJĘCIA]

Data publikacji: 30.06.2021 16:26
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
30.06.2021. Jędrzejów. Centrum komunikacyjne

30.06.2021. Jędrzejów. Centrum komunikacyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zakończyła się budowa centrum komunikacyjnego w Jędrzejowie. Jest szansa, że pierwsi pasażerowie odjadą z niego w drugiej połowie lipca.

Inwestycja rozpoczęła się na początku 2020 roku i trwała prawie półtora roku. Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa przyznaje, że pandemia spowodowała około 4-tygodniowe opóźnienie prac.

- Trzeba podkreślić, że to niewielka różnica. W tej chwili trwa sprzątanie na dworcu, ostatnie szlify, ponieważ 1 lipca obiekt będzie oddany do odbioru. Potem zaczną się kolejne odbiory, co zajmie nie więcej niż dwa tygodnie. Liczę na to, że jeszcze w lipcu, pierwsi pasażerowie będą odprawieni z tego dworca - wyjaśnia.

Centrum Komunikacyjne znajduje się przy ulicy Kolejowej w Jędrzejowie. Jak wyjaśnia burmistrz Marcin Piszczek, inwestycja obejmuje nie tylko dworzec autobusowy.

- W ramach projektu wybudowaliśmy nowe, co ważne, zadaszone perony, z poczekalnią pomiędzy 2 i 3 peronem, parkingi, w tym parking dla rowerzystów typu „bike and ride”, kawałek ścieżki rowerowej na ulicy Kolejowej bezpośrednio do dworca. Wymieniliśmy też prawie 40 wiat i słupków przystankowych w mieście - wymienia.

Dworzec ma cztery zadaszone perony, każdy w innym kolorze i każdy będzie obsługiwał inne kierunki. Pierwszy będzie służył komunikacji busami, drugi i trzeci komunikacji dalekobieżnej, a czwarty komunikacji miejskiej.

Burmistrz Marcin Piszczek podkreśla, że otwarcie dworca autobusowego zakończy komunikacyjny chaos w mieście.

- Gmina była obarczana za sprzedaż starego dworca autobusowego, ale my nie byliśmy jego właścicielem, nie my go sprzedawaliśmy, ale rzeczywiście, kiedy Skarb Państwa, poprzez swoją spółkę PKS zbył działkę wraz z dworcem, na której dziś stoi market, zaczął się chaos komunikacyjny w naszym mieście - wspomina.

Dodaje, że przewoźnicy znaleźli sposób na funkcjonowanie.

- PKS uruchomił pseudodworzec przy swojej bazie przy ulicy Reymonta, a później, kiedy PKS upadł, syndyk zbył jego majątek. Tę nieruchomość kupił jędrzejowski przedsiębiorca, który pozwolił tam zajeżdżać autobusom, ale też do momentu postawienia kompleksu handlowego. No i Jędrzejów pozostałby bez punktu centralnego, obsługującego komunikację zbiorową - mówi.

Nowy dworzec autobusowy będzie się mieścił w pobliżu stacji kolejowej. Koszt inwestycji to prawie 7,5 mln zł. Część tej kwoty pochodziła z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

Reklama