W czym może nam pomóc lawenda?

Data publikacji: 20.06.2021 08:48
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
20.06.2021 Lawenda

20.06.2021 Lawenda
Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Niebiesko-fioletowe kwiaty lawendy wyróżniają się nie tylko charakterystycznym, intensywnym zapachem, mają też wiele właściwości zdrowotnych.

Zawarty w nich olejek eteryczny wpływa łagodząco na układ nerwowy, uspokaja i niweluje stres oraz ułatwia zasypianie.

- Ten sam olejek posiada działanie antyseptyczne i bakteriobójcze, dzięki czemu doskonale sprawdza się przy leczeniu infekcji i stanów zapalnych gardła, zatok, oskrzeli oraz migdałków - mówi Elżbieta Żukowska-Kawęcka, prowadząca na instagramie konto lawendowe_maniaczki. 

Napar zaparzony na bazie lawendy świetnie wpływa na procesy trawienne. Poprawia apetyt i łagodzi bóle brzucha. Ta roślina słynie też z właściwości  przeciwbólowych, sprawdza się przy leczeniu bólów mięśni oraz dolegliwości związanych z reumatyzmem.  

Nic więc dziwnego, że lawenda wykorzystywana jest także w przemyśle kosmetycznym, perfumeryjnym oraz w sztuce kulinarnej. Co ciekawe, jej suszone kwiaty czasami dodawane są do mieszanki ziół prowansalskich. 

Elżbieta Żukowska- Kawęcka zapewnia, że lawenda jest łatwa w pielęgnacji, dlatego warto posadzić ją np. w miejscach, gdzie się relaksujemy. Przez swój specyficzny zapach wabi motyle i pszczoły, natomiast odstrasza mszyce i komary. 

Reklama