W diecezji radomskiej Boże Ciało w tradycyjny sposób. Wyjątkiem Starachowice

Data publikacji: 08.06.2020 13:43
Autor: Anna Głąb , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

W diecezji radomskiej procesje podczas uroczystości Bożego Ciała będą w większości parafii organizowane w tradycyjny sposób. Kanclerz radomskiej kurii ks. Edward Poniewierski informuje, że zgodnie z aktualnymi wytycznymi rządu i Komisji Episkopatu Polski możliwe jest zorganizowanie procesji Bożego Ciała ulicami miast i wsi.

Nie obowiązują już limity wiernych. Jeżeli celebracja odbywa się w kościele, wierni mają obowiązek używania maseczek. O organizacji procesji decydować będą poszczególni proboszczowie, którzy  zdecydują czy odbywać się będą one wokół kościoła czy przejdą ulicami danej miejscowości.   

W Radomiu główna procesja, która tradycyjnie odbywa się parafii pw. Św. Jana (fara) do katedry, będzie zorganizowana w zwykły sposób.

W Skarżysku wszystkie większe parafie organizują procesje ulicami miasta, w tym parafia Matki Boskiej Ostrobramskiej - informuje kustosz ks. Jerzy Karbownik.

- Trwa rok Eucharystii, nie mieliśmy możliwości uczestniczenia w adoracjach, przez wiele tygodni pozostawały jedynie środku masowego przekazu. Jeżeli więc jest możliwość zorganizowania procesji Bożego Ciała, to chcemy to wykorzystać.

Trasa nie będzie długa, ale wierni będą mieli możliwość publicznego wyznania wiary. Ołtarze przy pomocy parafii przygotują jak co roku mieszkańcy danej ulicy. Procesje w Skarżysku przejdą także ulicami parafii św. Brata Alberta, Najświętszego Serca Jezusowego i u ojców franciszkanów.

Podobnie będzie w Końskich. W tradycyjnej procesji w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy parafianie przejdą ulicami osiedla. W tym roku procesja wyruszy ul. Robotniczą w kierunku Olimpijskiej, dalej Olimpijską do Żużlowej, następnie ul. Żużlową do Wiśniowej, i ul. Kościelną do Kościoła. Porządek tegorocznej uroczystości Bożego Ciała będzie następujący: o g. 9.00 Msza św. bezpośrednio po mszy św. czyli ok. 9.30, procesja do czterech ołtarzy. Przy jednym z nich będzie kazanie. Procesja tradycyjnie będzie miała zakończenie błogosławieństwem w kościele. Po procesji zostanie odprawiona druga Msza Św. dla tych, którzy dołączą do procesji w trakcie jej trwania.

W Parafii Świętego Mikołaja po mszy o 9.30 wyruszy procesja do 4 ołtarzy wokół kolegiaty. Nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami miasta.

W Parafii Chrystusa Odkupiciela po mszy o 9.45 wyruszy procesja do 4 ołtarzy wokół kościoła. Nie będzie tradycyjnego pochodu ulicami miasta.

W Parafii Świętej Anny msza święta rozpocznie się o godzinie 10.00, a po nabożeństwie odbędzie się procesja wokół kościoła.

Inaczej natomiast czwartkowe uroczystości będą przebiegać w Starachowicach. Tu od kilku tygodni znajduje się duże ognisko zakażenia, jakim jest zakład przetwórstwa mięsnego Animex, dlatego w większości parafii procesje będą organizowane wokół kościoła - informuje dziekan dekanatu Starachowice Północ ks. Marek Bartosiński.

- W parafii Wszystkich Świętych procesja wokół kościoła zaplanowana jest po sumie, i nie  będziemy - wychodzić na ulice.

Podobną decyzje podjęli proboszczowie innych starachowickich parafii, ojcowie cystersi w Wąchocku oraz większość parafii wiejskich, znajdujących się na terenie powiatu starachowickiego.

Reklama