W Dołach Biskupich pamiętają o Gombrowiczu

Data publikacji: 08.05.2021 13:53
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
07.05.2021. Doły Biskupie. Budynek po byłej szkole

07.05.2021. Doły Biskupie. Budynek po byłej szkole
Fot. Stowarzyszenie Witulin nad Świśliną / Facebook

Izba Pamięci im. Witolda Gombrowicza powstanie w Dołach Biskupich w gminie Kunów. Stworzą ją mieszkańcy. Będą mogli dzielić się eksponatami pamiętającymi dawną wieś. Ma to stanowić atrakcję dla miejscowych i turystów.

Paweł Gawron, prezes Stowarzyszenia Witulin nad Świśliną, mówi, że izba powstanie jeszcze w tym roku i będzie się mieściła w budynku byłej szkoły, tuż obok wiejskiej biblioteki. Apeluje do mieszkańców o to, aby zaangażowali się w tworzenie wiejskiej atrakcji. Liczy na to, że izba będzie przyciągać i pokaże historię Dołów Biskupich. Przedmioty będą podpisane, aby przekazywać młodemu pokoleniu wiedzę o tym, do czego służyły.

Członkowie stowarzyszenia liczą, że dawni mieszkańcy Dołów Biskupich także odnajdą na swoich strychach coś cennego dla lokalnej społeczności i się tym podzielą. Stowarzyszenie chętnie zeskanuje zdjęcia i dokumenty, aby móc je udostępniać wszystkim zainteresowanym.

Prezes stowarzyszenia dodaje, że przekazano już 60-letnią maszynę do liczenia z fabryki tektury Witulin, czyli zakładu, który należał do rodziny pisarza Witolda Gombrowicza. W związku z tym ten pisarz będzie patronował izbie. Na początku będzie to tylko jedno pomieszczenie, być może z czasem uda się rozbudować izbę o kolejne sale.

Na stworzenie Izby Pamięci stowarzyszenie pozyskało 3 tys. zł z urzędu marszałkowskiego. Uroczyste otwarcie nastąpi jesienią.

Reklama