W Działoszycach odnowiono zabytkowe organy

Data publikacji: 05.06.2020 11:45
Autor: Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
05.06.2020. Działoszyce. Odnowione organy w kościele p.w. św. Trójcy w Działoszycach

05.06.2020. Działoszyce. Odnowione organy w kościele p.w. św. Trójcy w Działoszycach
Fot. Marta Gajda / Radio Kielce

W kościele p.w. św. Trójcy w Działoszycach odnowiono koncertowe, klasyczne organy. Instrument wybudowany na początku lat 50. ubiegłego wieku, wymagał generalnego remontu.

Jak informuje ksiądz Andrzej Jankowski, proboszcz parafii, to 20-głosowy, złożony z 1,6 tys. piszczałek instrument, ulokowany na chórze. Dodaje, że przy budowie organów wykorzystywano m.in. drewno liściaste w tym przypadku dąb.

- Część elementów była wykonana przez znaną firmę z Krakowa. Z kolei klawiatura, pedały i inne urządzenia pochodzą z Czech.

Podczas wymiany wentylatora okazało się, że zniszczone lub zużyte są także niektóre piszczałki i mieszki. Ponadto nie działały wszystkie manuały, czyli klawiatury ręczne.

- Od czasu ich budowy nie były remontowane. Dzięki finansowemu zaangażowaniu parafii i pomocy księdza Jerzego Ostrowskiego, który pochodzi z Działoszyc, podjąłem decyzję o ich odrestaurowaniu - mówi proboszcz.

Koszt renowacji wyniósł 70 tys. zł. Remontu podjął się organmistrz z Zabrza - Damian Kaczmarczyk. Wybudował wiele instrumentów m.in. w Kielcach w parafii Bożego Miłosierdzia. Jego dziełem są także organy 40-głosowe, wybudowane w Panamie na Światowe Dni Młodzieży.

6 czerwca o godzinie 18.00 podczas mszy świętej ksiądz biskup Jan Piotrowski poświęci instrument. Wydarzenie zwieńczy koncert w wykonaniu prof. Andrzeja Białko z Akademii Muzycznej w Krakowie. Wspomniany koncert jest częścią uroczystości jubileuszowych 800-lecia parafii.

Reklama