W gminie Jędrzejów znów będzie publiczny żłobek

Data publikacji: 08.09.2020 20:40
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2020 Piaski. Budowa publicznego żłobka

08.09.2020 Piaski. Budowa publicznego żłobka
Fot. Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie

Po 40 latach gmina Jędrzejów będzie miała publiczny, samorządowy żłobek. Placówka jest budowana w miejscowości Piaski, obok starej szkoły, która zostanie wyburzona. Zakończenie inwestycji zaplanowano do 23 listopada.

- Pomimo że budowa dopiero trwa, do Samorządowego Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie napływają pytania w sprawie zatrudnienia kadry oraz naboru dzieci - informuje kierownik centrum Ewa Fortunka.

Jak dodaje, były już pierwsze telefony od rodziców zainteresowanych posłaniem dzieci do żłobka.

- Dla gminy to bardzo dobra informacja. Zainteresowanie rodziców jest dowodem na to, że żłobek jest potrzebny - zaznacza.

- Oficjalny nabór dzieci rozpocznie się dopiero na początku przyszłego roku. Są plany, aby początkowo powstały dwie 20-osobowe grupy. Docelowo opiekę w żłobku może naleźć 90 dzieci z całej gminy - podkreśla Ewa Fortunka.

08.09.2020 Piaski. Budowa publicznego żłobkaFot. Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie

Na razie jeszcze nie są znane koszty pobytu dzieci w placówce. Na jednej z najbliższych sesji radni podejmą uchwałę w tej sprawie, ponieważ to rada miejska ustala opłaty za żłobek.

- Przez pierwsze 1,5 roku rodzice będą mieli dofinansowywany pobyt swoich pociech w żłobku - mówi kierownik Samorządowego Centrum Usług Wspólnych.

Na przykład w sąsiedniej gminie Sędziszów, w której żłobek, podobnie jak w przypadku placówki w Piaskach, został wybudowany z programu „Maluch+" miesięczny koszt pobytu dziecka wynosi 400 zł. Ostateczną opłatę za pobyt po konsultacjach ustalą radni.

Po 15 października ogłoszony zostanie konkurs na stanowisko dyrektora żłobka, który prawdopodobnie do końca jesieni powinien zostać wybrany. Następnie dyrektor przystąpi do rekrutacji pracowników, m.in. opiekunów żłobkowych wraz z pomocami, pielęgniarki, pracowników kuchni oraz pracowników administracyjnych. Początkowo zatrudnionych ma być około 10 osób.

08.09.2020 Piaski. Budowa publicznego żłobkaFot. Samorządowe Centrum Usług Wspólnych w Jędrzejowie

Żłobek w Piaskach to bardzo ważna inwestycja, ponieważ w Jędrzejowie państwowa placówka funkcjonowała ostatnio pod koniec lat 80. Jak podkreśla Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, po tym, gdy szkoła we wsi Piaski została zamknięta z uwagi na zły stan techniczny budynku i brak środków na prace remontowe, zdecydowano się na wybudowanie nowego obiektu z przeznaczeniem na żłobek. Zdaniem burmistrza, dzięki nowej placówce mieszkańcy Piasków znowu będą mieli miejsce na spotkania oraz imprezy kulturalne.

Na budowę żłobka gmina pozyskała prawie 3 mln zł z rządowego programu „Maluch+" oraz prawie 1,7 mln zł z RPO na wykończenie i wyposażenie budynku, a także na utrzymanie kadry pedagogicznej i dofinansowanie pobytu dzieci.

Reklama