W Gołoszycach powstanie elektrownia gazowa

Data publikacji: 12.08.2020 11:05
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
12.08.2020. Gołoszyce. Okolice, gdzie ma powstać biogazownia

12.08.2020. Gołoszyce. Okolice, gdzie ma powstać biogazownia
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

W przyszłym roku w Gołoszycach w gminie Baćkowice powstanie elektrownia biogazowa. Instalacja będzie ulokowana w sąsiedztwie drogi krajowej 74. Inwestycje chce zrealizować Polska Grupa Biogazowa.

Jak informuje Natalia Grzywalska, reprezentująca inwestora, wydane zostało już pozwolenie na budowę. Trwają prace przygotowawcze. Firma zatrudni na stałe dwie osoby, operatorów instalacji.

Inwestorzy zapewniają, że w biogazowni przetwarzane będą jedynie produkty pochodzenia roślinnego, pozyskiwane m.in. od lokalnych rolników - mówi Natalia Grzywalska.

Marian Partyka, wójt gminy Baćkowice mówi, że biogazownia powstanie na prywatnej działce. Pomysł pojawił się kilka lat temu, kiedy powstał program dotyczący tworzenia biogazowni w każdej gminie. Sam oglądał tego typu instalacje w Polsce i uważa, że nie zagrażają otoczeniu.

Jakie będą teraz reakcje mieszkańców? Tego nie wiem. Są biogazownie na różne odpady np. ubojowego zwierząt i myślę, że tutaj na taką budowę nikt by sobie nie pozwolił. Jeśli jest to  związane z produkcją roślinną to ma to sens - uważa Marian Partyka. Jak dodaje wójt, działanie biogazowni może być też oparte na kiszonce z kukurydzy, bo na terenie gminy Baćkowice rolnicy  mają w tym zakresie duże doświadczenie.

Biogazownie mają w naszym województwie powstać także w Michałowie i Sielcu Biskupim koło Skalbmierza. W tych dwóch miejscowościach trwają protesty mieszkańców. Z kolei w Gołoszycach na razie nie ma reakcji mieszkańców.

W Polsce Polska Grupa Biogazowa prowadzi 7 elektrociepłowni na biogaz w województwach: mazowieckim, zachodniopomorskim, podkarpackim i podlaskim.

12.08.2020. GołoszyceFot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Reklama